Fyzika |
Vědci z University of Florida připravili nový povrch odpuzující vodu. Tentokrát ale nepoužili žádné speciální hydrofobní materiály, ale obyčejné plasty. Kuličky vody se na povrchu nedokáží rozlít, ale kontakt se jim natolik „nebude líbit“, že se zde budou klouzat sem tam (jako pevný předmět na ledu).
To, co způsobuje, že se voda na povrchu neudrží, nejsou jeho chemické, ale fyzikální vlastnosti. Povrch je totiž uspořádán do struktury různě dlouhých „vlásků“ řádově ve stovkách mikrometrů; důležitá je právě nepravidelnost. Tým pod vedením profesora Wolfganga Sigmunda se přitom nechal inspirovat pavouky. Řada z nich dokáže kráčet po vodě a přitom se nenamočit, nebo zůstat suší dokonce i po potopení pod vodu s bublinou vzduchu.
Výhodou tohoto uspořádání je, funguje stejně dobře pro horkou i studenou vodu. Naopak některé „chemicky hydrofobní“ struktury z organických látek, např. vosků (na bázi listů lotosu apod.) o tyto vlastnosti mohou přijít při vyšší teplotě v důsledku tání (Viz také články Lotos, kontryhel a samočistící textílie a Superhydrofobní oblečení ochrání i před horkou vodou). K výhodám patří i to, že na povrch není třeba nanášet žádnou novou látku, lepit ji tam a zkoumat eventuální bezpečnostní rizika, ale postačí samotná mechanická úprava původního materiálu; problémem je naopak, jak pak povrch uchránit před mechanickým poškozením.
Aplikace tohoto povrchu jsou v první řadě zcela konvenční, samočistící okna, skla automobilů nebo solární články. Daly by se takto ale měnit i hydrodynamické vlastnosti lodí. Úpravou mechanických vlastností by šlo udělat povrch, který bude odpuzovat libovolnou kapalinu – třeba ropu.
Zdroj: ScienceDaily
Komentáře
29.07.2014, 22:08
.... hello....
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.