Jak se konstruují množiny větší než reálná čísla

Matematika |

V populárních knihách o matematice se obvykle uvádějí důkazy, proč je racionálních čísel stejně jako čísel celých (tj. proč obě množiny mají stejnou mohutnost), nebo proč je reálných čísel víc než racionálních.




První případ, rovnost/přiřazení, se demonstruje „cik-cak“ metodou, kterou lze očíslovat zlomky, ve druhém případě se pro důkaz nerovnosti používá diagonální argument. Taktéž se v této souvislosti obvykle zmiňuje hypotéza kontinua, tj. zda mezi mohutností celých/racionálních/algebraických vs. reálných čísel existuje ještě „další nekonečno“. Zajímavý a relativně málo uváděný je ale i způsob, jak dokázat, že existuje množina s větší mohutností než reálná čísla. Body v rovině či v prostoru to nejsou, těch je stejně jako na číselné ose.

V jádru stojí odvození, které lze posléze použít pro konstrukci množin s vyšší mohutností už vždy – podmnožin každé množiny je více než prvků této množiny. Čili větší mohutnost než množina reálných čísel má množina příslušných podmnožin. A větší množinou než množina těchto podmnožin je množina podmnožin této množiny atd.

U množin „pochopitelných selským rozumem“ je celkem jasné, že podmnožin je více než prvků (u množiny čísel 1, 2, 3, 4, jsou podmnožinami jak prvky, tak i jejich kombinace). U nekončených množin ale selský rozum tohoto typu neplatí („jedna množina je v druhé a je tam ještě něco navíc“), viz i paradoxní zjištění, že sudých a celých čísel je stejně (obě nekonečna mají stejnou mohutnost, lze provést přiřazení). Chce to dokázat jinak – a jak je v těchto případech časté, důkaz se realizuje sporem, tj. budeme předpokládat, že nějaké přiřazení mezi množinou reálných čísel a množinou jejích podmnožin existuje. Tento důkaz sporem zkonstruoval již Cantor.

Tedy, pokud spárování existuje, máme na jedné straně prvky množiny a na druhé prvky jejích podmnožin

Pí… 2, 3

6…veškeré prvky R kromě čísla 6

7… 6,7, 8

atd.

 

V důkazu je klíčové, že v nějakých případech je prvek z množiny reálných čísel spárovaný s množinou, která ho obsahuje, jindy nikoliv. Všechny prvky R, které nejsou v sobě přiřazených podmnožinách, tvoří samy množinu, podmnožinu R.

Ta se v hypotetickém přiřazení musí objevit spárovaná proti nějakému reálnému číslu z (R) na pravé straně přiřazení. A nyní, je odpovídající číslo na levé straně obsažené v příslušné množině? Už je jasné, jak vypadá spor: číslo nemůže být v množině, protože jde o množinu prvků, které neobsahují číslo, s nímž jsou spárované. Pokud v ní ale číslo není, pak… atd. Tudíž žádné takové přiřazení nemůže existovat. Argument je obdobný paradoxům založených na heterologických množinách, kdy se také vychází z množin, jež nejsou prvky sebe sama (Heterologičnost – pokračování krétských lhářů).

 

Zdroj: Robert Kaplan a Ellen Kaplanová: Umění nekonečna, Triton, Praha 2010

 

Poznámka: Obecně je ale potíž v tom, že tyto neformální důkazy jsou chytré (a asi jediné možné vyjma komunikace mezi profesionálními matematiky), ale založené na nějakým způsobem „intuitivně-logických“ krocích. Současně ale závěry jsou často antiintuitivní a ukazuje se, že řadu jednoduchých dedukcí nelze v těchto případech použít („jasně, že sudých čísel je méně než celých čísel, protože…“). Čili z pohledu nematematika nelze skoro poznat, pokud ho někdo takto vodí za nos. Bohužel.

 











Komentáře

31.07.2014, 15:01

.... ñïñ!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.