Porovnání času atomových hodin

Aktuality |

***tisková zpráva sdružení Cesnet   Ve dnech 1. a 2. března letošního roku se uskutečnil česko-rakouský experiment zaměřený na porovnání času atomových hodin v Praze a Vídni pomocí optické linky. Při pokusu realizovaném prostřednictvím propojení národní výzkumné sítě České republiky CESNET2 a rakouské národní výzkumné sítě ACOnet byla dosažena nejistota měření menší než 1 nanosekunda, což odpovídá […]




***tisková zpráva sdružení Cesnet

 

Ve dnech 1. a 2. března letošního roku se uskutečnil česko-rakouský experiment zaměřený na porovnání času atomových hodin v Praze a Vídni pomocí optické linky. Při pokusu realizovaném prostřednictvím propojení národní výzkumné sítě České republiky CESNET2 a rakouské národní výzkumné sítě ACOnet byla dosažena nejistota měření menší než 1 nanosekunda, což odpovídá době, za níž světlo ve vakuu urazí pouhých 30 centimetrů. Mezinárodní přenos času po optické lince na takovou vzdálenost a se srovnatelnou přesností pravděpodobně nikdo jinde ve světě dosud neprovedl. Experiment naznačil, pro jaké aplikace v reálném čase může být používán budoucí Internet.

Na experimentu spolupracovaly národní laboratoře času a frekvence Ústavu fotoniky a elektroniky Akademie věd ČR, v.v.i., a Spolkového úřadu pro metrologii a geodézii (Bundesamt für Eich- und Vermessungswesen – BEV). Při pokusu byly využity prototypy adaptérů pro přenos časové informace vyvinuté ve sdružení CESNET. Celá trasa mezi Prahou a Vídní o délce přes 400 kilometrů je plně optická, nikde na trase tedy nedochází ke konverzi optického signálu na elektrický. Přenos časové informace nevyžadoval vyhrazená optická vlákna, ale uskutečnil se v režimu tzv. vlnového multiplexu (DWDM) po optických vláknech, která současně sloužila k rutinnímu přenosu dat. Po celé trase byl využit otevřený DWDM přenosový systém se zesilovači CzechLight, který CESNET vyvinul pro propojování sítí různých vlastníků na fyzické vrstvě a pro podporu experimentů.

CESNET plánuje tuto metodu, vyvinutou ve spolupráci s Laboratoří státního etalonu času a frekvence Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR, rutinně využívat pro dlouhodobé porovnávání času atomových hodin (odborně se tato činnost nazývá navazování časových stupnic) na několika pracovištích v České republice, a to v Praze, Brně a Ondřejově, ale také v zahraničí.

Vývoj metod pro přesný přenos časové informace a výzkum plně optických sítí je součástí výzkumných aktivit sdružení CESNET, realizovaných v rámci jeho výzkumného záměru Optická síť národního výzkumu a její nové aplikace.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.