Dějiny informatiky mají své oblíbené příběhy a postavy, málokdy se zapomene na Charlese Babbageho, Johna von Neumanna nebo Alana Turinga...
Herman Hollerith je poněkud opomíjen. Založil přitom firmu, z níž se po několika transformacích stala IBM.
Hollerith ale především vymyslel samotný koncept děrného štítku, respektive jej převzal z tkalcovských stavů. O něco podobného se pokoušel už Babbage, Hollerith ale na rozdíl od něj dokázal sestrojit první funkční stroj určený pro třídění dat, tzv. tabulátor.
„Samotný systém byl založen na tomto principu: každý údaj sledovaný při statistikách (příkladem je věk, pohlaví či počet dětí při sčítání lidu) je vyjádřen číselným kódem, který se zaznamenává do štítku pomocí děrovačky. Tato děrovačka byla součástí tabulátoru a vypadala trochu jako psací stroj; s její pomocí mohl písař či písařka snadno procvaknout otvory do štítků s předtištěnými řadami a sloupci čísel. Tyto otvory nesoucí příslušnou informaci posléze umožňovaly rychlou práci s daty, kterou obstarávala třídička štítků. Jestliže například bylo třeba vyhledat ženaté muže narozené v příslušném roce, kteří mají dvě děti, zařízení pomocí změn elektromagnetického pole skrze příslušné otvory na děrovaných štítcích vytřídilo odpovídající karty. Roztříděné štítky bylo pomocí téhož principu možné třídit podle dalších hledisek či rychle sčítat.“
Podrobnější informace obsahuje Holleithův portrét na webu CIO-BusinessWorld.cz.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.