Docent Yair Neuman z izraelské Ben-Gurion University v Negevu vyvinul spolu se spolupracovníky program, který by měl dokázat rozpoznat texty, jejichž autor trpí depresí.
Pomocí programu analyzoval 300 000 anglicky psaných blogů a vybral z nich 100 nejvíce a 100 nejméně depresivních. Tyto vzorky pak přezkoumala čtveřice klinických psychologů a podle ní zjištění programu korespondují se skutečností v 78 % případů.
Program ovšem nefungoval tak triviálně, že by hledal v textu frekvenci slov jako „deprese“ či „sebevražda“ (respektive jejich anglických ekvivalentů). Místo toho například analyzoval barvy používané v určitém kontextu (asi ve stylu „vidím to černě“ vs. „vyspal jsem se do růžova“), výrazy, které se nějak vztahovaly k osamělosti, popisovaly nedostatek spánku apod.
Program by měl pomáhat důkladněji analyzovat webový svět pomocí automatizovaných nástrojů. Snad by se mohl používat i pro vyhledávání potenciálních sebevrahů, jimž by pak byla nabízena pomoc. Nebo by mohl depresivního člověka i upozornit – „analýzou vašeho blogu zjišťuji, že…“.
Zdroj: ScienceDaily
Poznámky:
– Bohužel se neupřesňuje, jak/zda program odlišil, zda dotyčný popisuje své vlastní zážitky. Mohl by mít např. odborný blog o spánku, kde by se pak slova jako nespavost vyskytovala často, aniž by to o autorovi mnoho vypovídalo.
– Takhle by mohl postupovat např. i GMail při analýze e-mailového provozu…
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.