Intel dnes vyrábí zhruba 10 miliard tranzistorů za vteřinu...
***tisková zpráva společnosti Intel
Společnost Intel oznámila, že provede investici ve výši 6 až 8 miliard amerických dolarů do výroby technologie nové generace ve svých amerických závodech. Investice bude financovat implementaci výrobního procesu 22 nm (22 nanometrů) v několika stávajících závodech na území Spojených států a zároveň výstavbu zcela nové vývojové továrny (fab) ve státě Oregon. Projekt umožní vytvoření 6 až 8 tisíc míst ve stavebnictví a 0,8 až 1 tisíc trvalých pracovních míst v oblasti vyspělé technologické výroby.
„Dnešní oznámení odráží další stupeň vývoje Mooreova zákona a naše odhodlání dále investovat do budoucnosti Intelu i Spojených států,” prohlásil prezident a generální ředitel společnosti Intel Paul Otellini. „Okamžitým dopadem naší několikamiliardové investice budou tisíce pracovních míst spojených s výstavbou nového závodu a modernizace těch stávajících, následovaných vytvořením dalších trvalých pracovních míst v oblasti kvalifikované výroby.”
Počítačový průmysl dosáhl letos významného milníku, kdy je denně expedováno milion osobních počítačů. Modernizované závody proto vytvoří kapacitu pro další růst tržního segmentu osobních počítačů a pro další počítačové trhy, zejména trh s mobilními zařízeními a integrovanými řešeními.
Nová investice posílí postavení společnosti Intel v nejvyspělejším odvětví výroby polovodičů na světě. Zcela nový vývojový závod v Oregonu, který dostane název D1X, by měl začít s výzkumem a vývojem v roce 2013. Rovněž se plánuje modernizace celkem čtyř stávajících závodů, dvou v Arizoně (Fab 12 a Fab 32) a dvou v Oregonu (D1C a D1D).
„Intel vyrábí zhruba 10 miliard tranzistorů za vteřinu. Naše závody produkují nejvyspělejší počítačovou technologii na světě a tyto investice vytvoří kapacitu pro inovaci, jakou jsme si dosud nedokázali představit,” prohlásil viceprezident a generální manažer výrobního a dodavatelského řetězce společnosti Intel Brian Krzanich. „Intel a svět technologie tvoří srdce budoucnosti. Oproti tomu, co se běžně říká, tvrdíme, že dokážeme udržet dynamickou výrobní ekonomiku i zde ve Spojených státech, a to tím, že se zaměříme na odvětví budoucnosti.”
Společnost Intel vytváří zhruba tři čtvrtiny svých příjmů v zámoří, nicméně tři čtvrtiny výrobních kapacit mikroprocesorů drží ve Spojených státech. Tato nová investice umožní společnosti udržet zaměstnaneckou základnu v těchto závodech.
Nové kapitálové investici předcházela podobná, učiněná v únoru 2009, kdy Intel podpořil modernizaci na nový výrobní proces. Tyto modernizace vedly k technologii 32 nm, která stála za počítačovými chipy používanými dnes v PC, serverech, integrovaných a mobilních zařízeních. První mikroprocesory vyrobené technologií 22 nm, označované Ivy Bridge, se dostanou do výroby koncem roku 2011 a nabídnou ještě vyšší výkon a efektivitu. Díky dalšímu vývoji výrobní technologie lze přidávat nové funkce a přístroje používající tyto mikroprocesory mohou být tenčí, výkonnější a mohou mít delší výdrž baterie při nižších nákladech pro uživatele.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.