Včely a problém obchodního cestujícího

Biologie |

Vědci z londýnských univerzit Royal Holloway University Queen Mary University tvrdí, že včely jsou schopné efektivně řešit problém obchodního cestujícího, a to i přes své miniaturní mozky.




Jádro pokusu spočívalo v tom, že včelám se ve sběrném revíru přeskládaly květy, ony se však změněné situaci přizpůsobily a začaly létat znovu tak, aby k obletu a sběru potravy vynaložily minimální množství energie.

Zdroj: ScienceDaily

Poznámka:

Samozřejmě, že včely těžko mohou být schopné řešit nějak „vědomě“ obecnou úlohu obchodního cestujícího. Ani lidé vesměs tyto problémy v jednoduché verzi neřeší nijak vědomě. Nakonec ani když chytáme letící míček, nepočítáme žádné rovnice. Z tohoto hlediska je to výzkum spíše na cenu Ig Nobel.

Nicméně zábavné by bylo, pokud by přírodní výběr včely vyšlechtil opravdu k nějaké schopnosti řešit i obecnější podobu úlohy tohoto typu (jakkoliv je to z řady důvodů absurdní, ovšem včely si takto na loukách poletují už desítky milionů let; nakonec i šestiúhelníkové plástve včel je optimalizace vzniklá přírodním výběrem). Představa včelího počítače, kdy se před úl cosi nasype a úloha se nechá vyřešit včelami, je příjemně bizarní…











Komentáře

28.12.2010, 09:24 czenek

Bizarní představa

Představa, že by reálné včely řešily nějaké výpočetní problémy je opravdu absurdní. Význam oné vědecké práce je ale v pochopení principu včelích úspěchů. Jakmile víme jak včely takovéto problémy řeší, lze jejich schopnosti snadno nasimulovat v počítači a pro výpočty využívat "včely umělé". Existuje mnoho dalších modelů chování zvířat, která se používají stejným způsobem (mravenci, světlušky, ryby, páci, netopýři, opice, ...)

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.