Naděje na propojení klasických a kvantových počítačů

Aktuality |

Po nějaké době novinka z oblasti kvantového počítání. John Morton z Univerzity v Oxfordu použil podkladovou vrstvu křemíku a na ní přilepené atomy fosforu. Ochladil čip na několik teplot nad absolutní nulu. Směr spinů elektronů v atomech fosforu se pak zarovnal vnějším magnetickým polem a propletených stavů se podařilo docílit dvěma mikrovlnnými pulzy, přičemž první spin […]




Po nějaké době novinka z oblasti kvantového počítání.

John Morton z Univerzity v Oxfordu použil podkladovou vrstvu křemíku a na ní přilepené atomy fosforu. Ochladil čip na několik teplot nad absolutní nulu. Směr spinů elektronů v atomech fosforu se pak zarovnal vnějším magnetickým polem a propletených stavů se podařilo docílit dvěma mikrovlnnými pulzy, přičemž první spin vytvořil požadovaný stav spinu elektronů, druhý pulz pak nuceně propojil elektron nejblíže atomového jádra fosforu s tímto jádrem.

V dalším kroku by mělo být propletení atomových jader a elektronů fosforu rozšířeno i na podkladovou křemíkovou mřížku.

To, že entanglement (propletení, tj. ona často zmiňovaná vlastnost kvantových počítačů „být/počítat ve více stavech současně“) se  podařilo vytvořit v křemíku, dává naději, že podobné systémy by se mohly propojit i se současnou počítačovou architekturou (paměti, I/O apod.).

Podrobnosti Computerworld.cz.











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.