Kormorán velký – kontroverzní ptačí druh

Aktuality |

Kormorán se u nás dříve vyskytoval jen sporadicky, k většímu nárůstu početnosti došlo až v 80. letech minulého století.




***oznámení České společnosti ornitologické

Kormorán velký je v současné době jedním z nejkontroverznějších ptačích druhů u nás. Kormorán je chráněn vyhláškou 395/1992 Sb. jako ohrožený zvláště chráněný druh. O možnosti jeho plašení, rušení na hnízdišti a odstřelu rozhodují příslušné krajské úřady a správy CHKO a národních parků. Kormorán se u nás dříve vyskytoval jen sporadicky, k většímu nárůstu početnosti došlo až v 80. letech minulého století. V té době počty nehnízdících ptáků u nás rychle narůstaly, především díky přísné ochraně v celé Evropě. Současně se vzestupem stavů se stále intenzivněji začaly ozývat hlasy upozorňující na škodlivost přibývajících kormoránů ve vztahu k chovu ryb a požadující regulaci druhu. ČSO zastává názor, že odstřel kormoránů situaci neřeší, neboť celkový počet ptáků takto snížit nelze a vyplašení ptáci přeletí za potravou jinam.

Požadavky na regulaci kormoránů přicházejí od chovatelů ryb na stojatých vodách, zejména rybnících, tak od sportovních rybářů lovících ryby v rybnících a přehradách. Rybníkáři, kteří přicházejí působením kormorána o část své produkce, mohou uplatnit nárok na náhrady škod způsobených zvláště chráněnými druhy živočichů podle zákona 115/2000 Sb. Ten je hojně využíván a ročně jsou propláceny škody v několika desítkách milionů korun. Je ale nanejvýš zarážející, když stát vyplácí náhradu na rybnících, kde povolil ochranu ryb odstřelem kormoránů.

Zcela odlišná je situace na tekoucích vodách, kde obecně platí, že ryby jsou právně věc ničí (res nullius) a majetkem rybáře se stávají až v okamžiku odlovu a nelze tedy vyplácet náhrady, neboť nevzniká hospodářská škoda. Na druhou stranu kormoráni říční toky navštěvují hromadně teprve v okamžiku, kdy jsou zamrzlé stojaté vody, kde je pro ně získávání potravy snadnější. Rybáři obvykle argumentují postupně se snižujícími počty odlovených ryb, které však o skutečném stavu rybí obsádky příliš nevypovídají a skutečně podložená data chybí. Navíc ryby v regulovaných řekách bez možnosti přirozeného úkrytu jsou snadnou kořistí.

„ČSO obecně střílení kormoránů odmítá,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO. „V rámci Evropy je opakovaně prokázáno, že ani velice masivní odstřel nevede ke snížení počtu kormoránů. Je-li nažraný kormorán vyplašen, vyvrhne nestrávenou rybu a následně si musí ulovit další. Rybáři tak plašením zvyšují počet ryb ulovených kormorány. Podle zkušeností ze zahraničí je nesmyslný i odstřel na nocovištích, kterým bychom dosáhli jen toho, že kormoráni rovnoměrně rozptýlí nocoviště po krajině.“

Rozhodnutí o vydání či zamítnutí výjimky zůstává na úřednících krajských úřadů a správ CHKO a NP. Zatímco KÚ valnou měrou výjimky povolují, správy CHKO a NP naopak žádostem většinou nevyhoví. Pokud je výjimka udělena, požaduje ČSO jasné vymezení podmínek, za kterých je odstřel povolen. Výjimky nesmí být povolovány v chráněných územích, která mají fungovat jako klidové oblasti. Dále se musí vyhýbat vodním tokům a plochám, které slouží jako významná zimoviště vodních ptáků. Nezbytné je jasné vymezení doby odstřelu v průběhu roku, nesmí zasahovat do období hnízdění ptáků. Nesmí být povoleny odstřely kormoránů na nocovištích. Úřad musí jasně stanovit povolený počet střelených kormoránů za jednotlivá období a způsob kontroly dodržování všech daných podmínek.

Podkladem pro rozhodování o povolení či nepovolení výjimky k plašení nebo odstřelu kormorána velkého slouží především kvalitní data o jeho rozšíření a početnosti. Takovým podkladem s vysokou vypovídací hodnotou je mezinárodní zimní sčítání vodních ptáků, které je u nás organizováno každoročně již od roku 1965 a významně se na něm podílejí členové ČSO. O víkendu zhruba uprostřed ledna se vydávají sčitatelé, většinou z řad dobrovolníků, na břehy rybníků, přehradních nádrží a řek, aby zjistili, jak se trendy v množství zimujících ptáků z roku na rok pohybují.

Kormorán velký na území ČR jednak hnízdí, jednak tudy protahuje a část ptáků využívá naše vody jako zimoviště. Hnízdní stavy nejsou vysoké, od opětovného zahnízdění v 80. letech minulého století dokonce poklesly. V roce 2010 hnízdilo v 6 koloniích celkem 350 hnízdících párů. Ve větší míře využívají naše území migrující a zimující kormoráni, v posledních letech se jejich počty pohybují v rozmezí 8 – 13 tisíc jedinců.











Komentáře

30.07.2014, 11:27

.... áëàãîäàðñòâóþ!!...

23.05.2011, 21:35 poustky

re

Když se organizace piplá s rybí násadou jak do rybníků tak do řek, čistí si chovné rybníky,kupuje rybu za vlastní peníze,krmí,sloví násadu z chovných rybníků a na vlastní náklady dopraví do sportovních revírů= to vše za přispění členů kteří práci pro český rybářský svaz vykonávají zcela dobrovolně a zadarmo,tak by je logické že dostane náhradu za zlikvidování rybí násady na chovném rybníce,jelikož bez náhrad a dotací by český rybářský svaz nemohl fugnovat.český rybářský svaz není žádná akciovka,ale jen občanské sdružení,takže jeho funkčnost je zajištěna jen z dobrovolné práce členů+ pár placených úředníků nahoře.Takže Náhrada za vzniklou škodu je zcela na místě,protože kdyby rybářský svaz nezarybnoval revíry( což je ostatně jeho povinností) tak by v řece plaval tak leda bordel.

03.02.2011, 14:29 anti

re

kde, to jste nenapsal, a někteří rybáři mají na mysli u nás ty úkryty myslím hlavně na rybnících, na řekách jim ani ryby nepatří, takže žádné škody, no ani jinde žádnéškody, jen nižší zisk ale stále v plusu, nevim proč jim má někdo proplácet zcela přirozené procesy, které si navíc podporují sami, prostíráním otevřeného stolu a jediný přemnožený druh je ČLOVĚK a jeho výpěstky zemědělství, včetně těch ryb, tím se i logicky zvýší počet jejich přirozených predátorů

02.02.2011, 18:00 2x4b

he

A tady někdo mluví o plašení na hnízdech u nás? nemluví... samozřejmě, že je potřeba to řešit jinde. Ale to mělo být v té zprávě řečeno! Jinak rybáři rybám v řece úkryty stavět nemohou, je to proti zákonu. Dále je jen demencí lidí, že narovnávají řeky a likvidují přirozené prostředí pro ryby a další živočichy. A chránit přemnožený druh je idiocie největší... ale však ty škody ze svých daní plaťte dále.

02.02.2011, 15:56 anti

genocida

Rybáři si myslí, že jim patří svět a ty ryby (které jim většinou ani nepatří) jsou jako něco víc a nic jinýho nemá právo žít, rybáři nedělají naprosto žádné úkryty pro ryby, tak ať neprskají! A myslet na plašení nebo jakékoliv ovlivňování na hnízdišti u nás je IDIOCIE, protože právě kvůli tomu je to ohrožený druh, to velké množství kormoránů NEHNÍZDÍ U NÁS, takže rybáři začněte makat a ne fašizovat!

01.02.2011, 22:21 2x4b

šlendrián

Jak můžete tohle vydat jako aktualitu? Vždyť to je PR zpráva jednoho spolku. To vám novinářská čest nebrání tomu, nedoplnit to nějakým nestranným názorem? A především potom názorem druhé strany? Ptáčkaři zcela pozapomněli přijít s jakoukoli konstruktivní tezí. Např. takovou, že je třeba kormorány plašit při hnízdění, což je jeden ze způsobů omezení jejich populace... A vůbec, tohle má být science, ne greenpeace...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.