Poslední hodiny slunného březnového víkendu jsou ve znamení celosvětové hysterie, kterou vyvolal objev údajných mimozemských fosilií v meteoritech. Autorem studie je uznávaný astrobiolog Richard Hoover (Marshall Space Flight Center, NASA).
Vezměme to hezky od začátku. Čas od času se na konferencích i v odborném tisku objeví zaručené informace o objevu fosilií v některém z nalezených meteoritů. Odstrašujícím příkladem budiž meteorit ALH84001 z Marsu. Ve skutečnosti je však velmi těžké rozlišit fosilie od anorganických útvarů. Kromě toho musíme počítat s tím, že mohlo dojít ke kontaminaci meteoritu pozemskými organismy po jeho dopadu.
Richard Hoover se zabývá výzkumem meteoritů už mnoho let. Poslední dobou mu do oka padly zejména chondrity – kamenné meteority a konkrétně pak chondrity skupiny CI1. V literatuře se můžete setkat i s označením meteority typu Ivuna podle jednoho z představitelů. Na Zemi bylo dosud nalezeno celkem 9 meteoritů (resp. devět skupin meteoritů) této kategorie. Pět z nich se podařilo nalézt po dopadu na Zemi, zbývající byly vyhrabány v Antarktidě.
Současný humbuk se má týkat zejména meteoritu Orgueil , který dopadl 14. května roku 1864 poblíž francouzského města Peillerot. Krátce po dopadu se podařilo nalézt na 20 fragmentů o celkové hmotnosti 14 kg.
Objev, jenž je nyní prezentován, ovšem není nový. Hoover s příspěvkem ve stejném duchu vystoupil na konferenci v San Diegu už v srpnu loňského roku. Ani to ale nebyl počátek aktuální astrobiologické hysterie. Hoover totiž předkládá nálezy mimozemského života v meteoritech se železnou pravidelností a to minimálně od roku 2004. Není to tak dávno, co oznámil podezření na výskyt mimozemských fosilií v meteoritu Murchison, který nespadá do kategorie CI1, ale jedná se rovněž o kamenných meteorit typu chondrit. O tomto meteoritu jsme už na našem webu psali.
Vraťme se ale zpět k meteoritu Orgueil. Teorie o tom, že se uvnitř meteoritu nacházejí mimozemské fosílie, je poměrně stará. Už v roce 1962 vyšel v časopise Nature článek „Organic Particles Embedded in Minerals in Orgueil and Ivuna Carbonaceous Chondrites“, jehož autorem byl Bart Nagy. O několik měsíců později však byl objev rozcupován důkazy, že biologické stopy jsou pozemského původu a dostaly se do meteoritu až po jeho dopadu. O něco později se Orgueil vrátil na scénu znovu a to ve velkém stylu. Uvnitř jednoho z fragmentů totiž bylo nalezeno dokonce semeno. Velmi brzy ale byly na meteoritu objeveny stopy lepidla. Vysvětlením celého příběhu byl patrně kanadský žertík, nastražený už v roce 1864 některým z objevitelů meteoritu na francouzské vědce. Nutno zdůraznit, že současný objev se týká jiného z dvaceti fragmentů meteoritu Orgueil.
Richard Hoover v posledních letech vytahuje meteorit Orgueil jako důkaz mimozemského života a teorie panspermie celkem pravidelně. Teorie panspermie tvrdí, že život byl na Zemi dopraven z vesmíru právě prostřednictvím meteoritů nebo komet.
Současná zpráva je každopádně zveřejňována značně podivným způsobem. V poslední době jsme si bohužel už zvykli na fakt, že zejména v astrobiologii se objevy zveřejňují tak nějak ledabyle. Zatímco za starých časů se průlomové objevy podrobily nejdříve důkladné oponentuře, dnes se svolávají tiskové konference v okamžiku, kdy oponentura neexistuje nebo je neúplná. Stále více vědců nosí na tričku už legendární formuli, že převratné objevy si žádají převratné důkazy, žel zatím se tento citát rozchází s každodenní realitou.
Hoover zveřejnil své závěry v článku na Journal of Cosmology. Šéfredaktor periodika se už nechal slyšet, že spustil proces, jenž v historii vědy nemá obdoby. Osloveno bylo na 100 vědců, kteří se mají k práci vyjádřit a dalších 5000 (!) může poslat své drobnější připomínky.
Názory „z druhého břehu“ mají být zveřejňovány na internetu od 7. do 10. března. Musíme se však ptát, proč nebyly zveřejněny společně s odborným článkem?
První reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Studii Hoovera zatím nikdo z jeho kolegů nepodpořil. Všichni se spíše pozastavují nad tím, že článek nevyšel v některém z uznávaných odborných časopisů, ale jen v jakémsi webovém e-zinu a to údajně dosti pochybné povahy i pověsti. David Morrison z Astrobiologického institutu NASA se nechal slyšet, že článek měl vyjít spíše na Apríla, kam by tématicky zapadal. Podle dosavadních názorů astrobiologů se jedná o sólovou akci, o které nemá NASA žádné ponětí. Ve studii prý nejsou žádné důkazy, že by se skutečně jednalo o fosilie, natož pak mimozemského původu.
UPDATE: článek na vzdalenesvety.cz s podrobnou analýzou objevu od biologa aneb proč současnou zprávu nebrat příliš vážně.
UPDATE2: Astrobiologický institut NASA „objev“ Hoovera ostře odsoudil. Žádní opravdoví vědci tohle nemohou potvrdit, prohlásil institut na svém twitteru.
Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno
chondrity · meteorit · meteority · panspermie · život
Linkuj | Jagg | Delicious | Facebook | vybrali.sme.sk
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.