I když to tak z rostoucí ceny ropy nevypadá, energetická krize a hrozba vyčerpání fosilních paliv se podle všeho odsouvá. Nové odhady naznačují, že zemního plynu je dost na dalších 250 let.
Ve Velké Británii (zdroj, TheRegister, je britský server) vyvrcholila těžba zemního plynu v 70. letech 20. století. I v průběhu 80. let ale zemní plyn stále více vytlačoval ropu a uhlí v roli fosilních paliv pro výrobu elektřiny. V Británii ovšem v té době těžba plynu v Severním moři postupně klesala, takže se tento trend jevil jako krátkozraký.
US Energy Information Administration ale nyní zveřejnila odhad, podle něhož jsou zásoby zemního plynu minimálně o 40 % větší, než se dosud předpokládalo. Jde přitom dle organizace spadající pod americké ministerstvo energetiky stále o konzervativní odhad, do něhož jsou kromě konvenčních ložisek započítány i břidlice.
Co se týče „technicky těžitelných“ ložisek, jejich objem oproti předcházejícím odhadům pak kvůli novým technologiím těžby vzrostl dokonce šestkrát. Z dat vyplývá, že oproti předcházejícím údajům dost zásob k masivní těžbě zemního plynu z břidlic mají pro příští roky hlavně USA, Kanada, Mexiko, Argentina, Jihoafrická republika, Francie, Polsko (objevují se přirovnání, že z hlediska energetických zdrojů se Polsko stane „novým Norskem“) a především Čína. Studie v tomto ohledu nezkoumala Rusko, střední Afriku a Blízký východ.
Zdroj: The Register
Poznámky:
– Jistě existují i jiné, méně optimistické odhady.
– Jak v této souvislosti uvádí bonmot, doba kamenná také neskončila kvůli nedostatku kamene, ale prostě objevem výhodnějších technologií.
– O těžbě zemního plynu z břidlic se uvažuje i u nás, na Valašsku a Přerovsku.
energie · fosilní paliva · ropa · zemní plyn
Linkuj | Jagg | Delicious | Facebook | vybrali.sme.sk
Komentáře
31.07.2014, 14:23
.... tnx!...
30.05.2011, 16:33 jiri-skorpik
reakce na "ke komentarum"
Chtěl jsem především naznačit, že při přechodu z fos. paliv na jiné zdroje se bude jednat pravděpodobně o změnu vynucenou.
19.05.2011, 10:46 jiri-skorpik
bonmot
Problém je, že toto konstatování se hodí pro zánik doby kamenné, pro kterou mužeme tvrdit (s časovým odstupem), že ji nahradilo pro lidstvo něco pohodlnějšího a vyspělejšího. Ale například k zemědělskému způsobu života nepřešel člověk kvůli tomu, že to bylo pohodlnější než lov a sběr. Prostě vyčerpali možnosti svého okolí a museli začít dřít.
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.