Technologie 3D tisku překonaly další metu. Tímto způsobem sepoprvé podařilo vyrobit kompletní implantát spodní čelisti. Samotná nosná struktura byla vytvořena z titanového prášku, který byl kombinován s apatitem a podobnými materiály. Základní pokrok má spočívat v tom, že z 3D tiskárny se získal zřejmě již biomompatibilní produkt, který organismus přijal. Dosavadní projekty tohoto typu počítaly spíše […]
Technologie 3D tisku překonaly další metu. Tímto způsobem sepoprvé podařilo vyrobit kompletní implantát spodní čelisti. Samotná nosná struktura byla vytvořena z titanového prášku, který byl kombinován s apatitem a podobnými materiály. Základní pokrok má spočívat v tom, že z 3D tiskárny se získal zřejmě již biomompatibilní produkt, který organismus přijal. Dosavadní projekty tohoto typu počítaly spíše s tím, že uměle se vytvoří pouze základní lešení, které se pak nechá prorůst pacientovými kmenovými buňkami a teprve výsledek tohoto procesu bude možné implantovat.
Otázkou samozřejmě zůstává, zda zrovna tento postup je nějak efektivní (z hlediska nákladů, času, výsledků…), nebo zda šlo spíše o demonstraci možností příslušné technologie. Tisknout implantáty z titanového prášku je jedna věc, šlo by to třeba i z živých buněk? O tom, zda (respektive nakolik) 3D tiskárny jsou technologií budoucnosti, lze stále i pochybovat…
Podrobnosti Computerworld.cz.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.