Stereo pro nedoslýchavé – naslouchadlo kombinované s mobilem

Aktuality |

Problémy se sluchem trápí v České republice zhruba pět procent obyvatelstva. Zatímco dříve tento neduh sužoval spíše starší ročníky, dnes ordinace plní stále více nedoslýchavých mladých lidí.




tisková zpráva společnosti Siemens

Rodiče dnešních žáků a studentů tak mají často lepší sluch, než jejich ratolesti. Poslech hlasité hudby a celkově vyšší akustický smog, působící na sluch dětí prakticky od narození, zkrátka není pro uši to pravé.

 

Nejčastějším řešením problému s nedoslýchavostí jsou naslouchadla. Na první pohled jde o relativně jednoduché zařízení, které přijímá zvuky z okolí a zesílené je posílá dále do zvukovodu. Vědci společnosti Siemens tento základní koncept nicméně již dlouhá léta upravují a nejmodernější naslouchadla umějí reprodukovat i stereofonický zvuk. Jednoduše řečeno, pacienti mohou opět plnohodnotně slyšet oběma ušima, což zdraví lidé považují za naprostou samozřejmost. Stereofonická naslouchadla vycházejí přímo z fyziologie lidského sluchu a poskytují výrazně vyšší kvalitu zvuku. Celý systém je ovšem z technického hlediska značně komplikovaný a vyžaduje vzájemnou komunikaci mezi oběma naslouchadly. Ta jsou proto vybavena miniaturními bezdrátovými systémy, s jejichž pomocí jsou neustále ve vzájemném kontaktu. Navzdory malé velikosti a poměrně velkým objemům zpracovávaných dat dokáží naslouchadla zvuk upravit v reálném čase. Díky tomu mohou přijímaný zvuk zesilovat v podstatě tak, jako ho slyší zdraví lidé. Ozve-li se například z levé strany hlasitější zvuk, systém ho zesílí více v levém naslouchadle a jeho nositel může lépe určit směr, ze kterého přichází.

 

Tím ovšem možnosti moderních naslouchadel nekončí. Zatímco dříve šlo o čistě zdravotní pomůcku, dnešní naslouchadla pacientům ulehčují a zpříjemňují život celou řadou doplňkových funkcí. Díky miniaturním bezdrátovým technologiím se mohou pomocí technologie Bluetooth napojit například na mobilní telefon, počítač, či v podstatě jakékoliv multimediální zařízení. Zvukové signály jsou přenášeny přímo do naslouchadel, a výsledný zvuk je tak výrazně čistší. Jeho intenzita se totiž dá regulovat na ovladači, aniž by došlo k zesílení nežádoucích okolních zvuků. Naslouchadlo však stále plní svoji funkci, a jeho nositel je neustále v kontaktu s okolím. Naslouchadlo může stejně tak sloužit i pro telefonování – hovory jsou do něj jednoduše přímo přesměrovány.

 

O významu vývoje těchto pomůcek svědčí nejen statistiky z ordinací lékařů. V letošním roce získali vědci věnující se výzkumu a vývoji naslouchadel za svoji činnost cenu GermanFuturePrize. Jde o nejvýznamnější německé ocenění udělované v oblasti technologií a inovací.

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.