Ropné velmoci investují do jaderné energetiky

Aktuality |

Do jaderných elektráren investují především ropné velmoci Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty.




***tisková zpráva České nukleární společnosti
Výstavbu reaktorů však zvažuje i na fosilní paliva chudé Jordánsko či Turecko. Civilní jaderný program v těchto zemích podporují i USA jako protipól jaderných aktivit Íránu.

Blízkovýchodní země vyrábějí téměř 90 % energie z fosilních paliv, především z ropy a zemního plynu. Spotřeba elektřiny přitom ve většině z nich neustále stoupá, v průměru o 6 až 9 % ročně. Ropné velmoci jako Saudská Arábie či Spojené arabské emiráty (SAE) sice nemusejí řešit nedostatek vlastních energetických zásob, ale rostoucí domácí poptávku by raději pokryly z jiných zdrojů. Ropa a plyn jsou významné exportní artikly a jejich využití na výrobu elektřiny snižuje příjmy státu. Kromě investic do obnovitelných zdrojů (např. solární parky) se proto obě země rozhodly pro rozvoj jaderné energetiky.

Emiráty jsou v regionu jaderným průkopníkem. Přestože jejich plány na zprovoznění 4 reaktorů jsou ve srovnání se Saudskou Arábií čtvrtinové, na rozdíl od velkých sousedů již začaly s výstavbou. V tendru zvítězila jihokorejská společnost KEPCO a stavební práce v řídce osídlené lokalitě Barakah rozjela v červenci 2012. První reaktor by měl začít dodávat do sítě kolem roku 2017, druhý o tři roky později. Začátkem letošního března přistála Federálnímu úřadu pro jadernou regulaci v Abú Dhabí na stole žádost o povolení dalších dvou reaktorů. Do roku 2020 plánují SAE zprovoznit čtyři reaktory o celkovém výkonu 5,6 GW. Kontrakt s KEPCO má hodnotu 20 miliard USD.

Saudská Arábie plánuje během příštích dvaceti let výstavbu 16 reaktorů (celkem 41 GW) v hodnotě 80 miliard USD. Zatím však nepodnikla žádné zásadní kroky k realizaci. Světové jaderné mocnosti – Francie, USA, Japonsko – se přesto již nyní živě zajímají o možnost budoucí spolupráce. Jaderná energie najde v Saudské Arábii využití především v odsolování mořské vody.

Jordánsko a Turecko
Také země bez ropných polí přemýšlejí o jádru. V Jordánsku probíhá poslední fáze výběrového řízení na dodavatele reaktoru – finalisty jsou ruský AtomStrojExport s reaktorem VVER-1000 a konsorcium Areva-Mitsubishi Heavy Industries s typem ATMEA 1. Reaktor o výkonu 750 až 1100 MWe by měl začít vyrábět elektřinu do roku 2020. Ambice vymanit se pomocí jaderných elektráren ze závislosti na dovozu ruského a íránského plynu má i Turecko. V roce 2010 podepsalo mezivládní dohodu s Ruskem, na jejímž základě vybuduje společnost Rosatom čtyři 1200megawattové reaktory v oblasti Akkuyu na pobřeží Středozemního moře. Práce na prvním z nich by měly začít v roce 2015. Výhledově Turecko uvažuje o dalších čtyřech reaktorech v oblasti černomořského přístavu Sinop.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.