Jazyková perlička: Vindra

Aktuality |

Dodnes se lze setkat se spojením „nemá ani vindru“. Z čehož asi každého napadne, že vindra byla nejspíš nějaká drobná mince, asi jako halíř nebo groš.




Slovo vindra je prý odvozeno od Vídně, prostě jde o rakouskou měnu. Uvádí se, že vindra jako nejmenší mince v oběhu byla vydána v roce 1816. Trochu zvláštní ovšem je, že úsloví „nemá ani vindru“ zůstalo živé až dodnes.

Zdroj: Roman Vondra: Peníze v moderních českých dějinách, Academia 2012 a další

Možnosti: Slovo vindra se používá, protože připomíná vydru? Nebo zde vstupuje do hry určitá „chytlavost“ koncovky, asi jako klendra? (Ale to je naopak slovo zcela moderní.)

Poznámka: Mimochodem v téže knize zjistíte odpověď i na jinou jazykovou hádanku, proč se desetikoruně někdy dodnes říká pětka. Kdo to ví? (Ovšem proč se stokoruně říká kilo…?)








Související články




Komentáře

02.08.2013, 07:53 tlachapoud

Vindry a findy jdou ruku v ruce

jako součást idiomu "nemám ani...". Pro peníze existuje nespočet slangových výrazů. V úplné nouzi nemáme ani vindru, findu, floka, vorla. Finda, finděra zřejmě dle maď. fillér. Litera F má svoji znělost. Fištrón je z něm. fischtran (rybí tuk), tedy z nechutnosti, kterou nám maminky dávaly ku prospěchu. Filuta je z fr. "filou". Byl to drobný mazaný zlodějíček, čtverák, šíbr. Fígl pochází kupodivu z vigilií, což sice byly noční modlitby, ale zároveň i noční průvody omladiny se zpěvy, křikem, výskotem. Filipika, ostrá Demosthenova řeč proti Filipu Makedonském. Tedy útočná řeč vůbecně. V bibli objasnil jistý Filip obtížnou pasáž už nevím komu. Míti filipa, míti důvtip. Fiškus byl pomocník na lékařské fakultě - lat. physicus, časem asi pod vlivem kouzelného F získal na mazanosti. Možná podle it. fisicare - zchytrale hovořit. Felčar nemá nejskvělejší pověst, ač zprvu to byl Feldscherer - polní chirurg, polní řezník. F je fajn:)

01.08.2013, 17:59 admin

F na zacatku

to je Fakt, ze F na zacatku slov se nekdy dava do souvislosti s inteligenci ci kejklirstvim, mit filipa, fistron, filuta, figl, filipika... ale priznam se, ze se slovy finda/findra jsem se doted nikdy nesetkal (tj. opravdu to prispivalo k tak dlouhemu udrzeni vyrazu vindra?)

01.08.2013, 12:59 tlachapoud

Stran toho oběživa...

Vindra bezesporu souvisí s FINDOU, FINDROU. Záměna hlásek je častá a F je takové bezstarostné. Viz. podobné FIŇÁRY, tedy peníze, někdy též finty. Už v roce 1926 se pro pětku užívají též výrazy peťák, pětiletá, původně "pětizlatka", při rakouské měnové reformě v r. 1892 byla zavedena koruna v poměru zlatka = 2 koruny a pětizlatce odpovídala desetikoruna. Argotické "kilo" se objevilo ve Vídni jako 100 šilinků.

07.05.2013, 15:57 admin

kilo

jeste jsem nasel jako vyklad, ze kilo je to proto, ze stovka byla 1000 nejmensich minci - desetniku. ale zase je to jen domnenka. zdravi pavel houser

07.05.2013, 15:33 wrunx

Což ta "pětka"

je myslím už dlouho profláknutá, kilo je zajímavější. Za dřívějšího socialismu se vážilo spíš na deka(gramy) a ne na gramy (dodneška člověk říká dvacet deka vlašáku, patnáct deka salámu...), no a protože kilo má sto deka, vznikla asi analogie :-)

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.