Za prospěšnost šumivých vín mohou polyfenoly

Chemie |

Dobře známy jsou blahodárné účinky červeného vína i piva. Milovníci alkoholu mají nyní další důvod k radosti – za zdravotně prospěšné nyní vědci označili i pití šampaňského.

Za prospěšnost šumivých vín mohou polyfenoly



Výzkumníci samozřejmě opatrně dodávají, že prospěšných je několik skleniček týdně, ne 3 láhve po večeři. Střídmá konzumace má snižovat pravděpodobnost nástupu neurodegenerativních chorob/snížení kognitivních funkcí s věkem (takto působí alkoholické nápoje obecně) a posilovat paměť, zejména týkající se informací o prostoru. Vědci z univerzity v britském Readingu tvrdí, že zdraví prospěšné jsou v šampaňském polyfenolické látky.

Při výrobě šampaňského se používají odrůdy červených hroznů Pinot Noir a Pinot Meunier a bílé hrozny Chardonnay. V červených hroznech je polyfenolů více, originální šampaňské jich má tedy  ve srovnání s bílým vínem hodně. U různých sektů/šumivých vín to bude různé.

Vedoucí výzkumného týmu Jeremy Spencer uvedl, že za příznivé účinky červeného vína se někdy dává zodpovědnost flavonoidům. Ty ale v šampaňském obsaženy nejsou, podobný účinek ale zřejmě mají tedy i polyfenolické sloučeniny.

Jako další potraviny bohaté na polyfenoly se uvádějí borůvky a kakao.

Již starší výzkum na University of Reading ukázal, že 1-2 sklenky šampaňského denně zlepšuje činnost srdce a krevní oběh a snižuje riziko kardiovaskulárních příhod (infarkt, mrtvice…).

Zdroj: Phys.org, Medicalxpress.com

 



Úvodní foto: User:Cepheus, Wikipedia, licence public domain




Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.