Renschovo pravidlo: Rozdíly mezi rozdíly

Biologie |

Jezevčík je větší než jezevčice, ale ne o moc. Pan dogák (či pan gorilák) bývá o hodně větší než paní doga (gorila). Jak závisí pohlavní dimorfismus na velikosti a jakou roli zde hraje sexuální selekce? Asi je to celé složitější, než by se na první pohled zdálo.

Renschovo pravidlo: Rozdíly mezi rozdíly



Zdá se, že vkus a požadavky na rozdílný vzrůst partnerů se liší mezi druhy. Renschovo pravidlo popisuje děj, kdy se zvětšující se velikostí druhů v rámci dané živočišné linie se zvětšuje velikost samců více než velikost samic. Samci u větších druhů pak bývají větší vzhledem k velikosti samic než u menších druhů. Příklad můžeme nalézt v rámci našeho vlastního řádu – primátů. Samce nártouna filipínského (0,12kg), coby zástupce malého druhu, skoro nerozeznáme od nepatrně lehčí samice. Naopak samci gorily nížinné (160 kg) jsou dvakrát těžší než samice. Tento trend je většinou vysvětlován sexuální selekcí. Samice malých druhů by si tedy měly vybírat samce menší či podobné velikosti než jsou ony samy, zatímco samice velkých druhů by si měly vybírat samce větší.

Je zajímavé, že Renschovo pravidlo platí i u domestikovaných zvířat, a to mezi různými rasami v rámci jednoho druhu. Jeho platnost byla prokázána mezi plemeny krav a koz, ale ne u kura domácího. Autoři z kateder zoologie a ekologie PřF UK se zaměřil na psa domácího (Canis familiaris). Pes je díky šlechtění morfologicky nejvariabilnější druh savce a různorodost ras psa coby domácího mazlíčka vnímá každý. Například dvoukilogramová čivava se ztrácí vedle stokilogramového mastifa. Jsou ale samci a samice malých ras psů téměř totožní ve velikosti a je u velkých ras velikostní rozdíl mezi psy a fenami? Renschovo pravidlo by díky šlechtění nemělo u psa domácího platit, protože feny „nemají právo vlastního výběru“, ale jsou spárovány s předem určeným psem.

Standardní velikostní znaky vedené ve šlechtitelských knihách pro každého psího jedince jsou výška v kohoutku a hmotnost. Autoři nashromáždili údaje o velikosti u 6221 jedinců 74 ras psů a porovnali rozdíl v těchto velikostních znacích mezi psy a fenami. A výsledek potvrdil Renschovo pravidlo – se zvětšující se velikostí rasy se zvětšoval rozdíl mezi velikostí feny a psa. Vlastní proces vysvětlující tento jev není jasný. Nejpravděpodobnějším zdůvodněním se zdá fyzické omezení velikosti fen, při které jsou ještě stále schopny rodit mláďata. Převažujícím trendem během domestikace a vzniku psích plemen byla totiž miniaturizace. A se zmenšující se velikostí se velikost fen stále více blížila velikosti psů. U nejmenších plemen už velikostní rozdíly mezi pohlavími prakticky neexistují. U velkých plemen si tedy mohou feny “dovolit” být menší než psi, stejně jako tomu bylo u vlka, přímého psího předka.

Z existence Renschova pravidla u domestikovaných zvířat, jako například u domácích psů, jasně vyplývá, že sexuální selekce není jediným a hlavním mechanismem vysvětlujícím Renschovo pravidlo. Vysvětlení má pravděpodobně více důvodů souvisejících s evoluční změnou tělesné velikosti nezávisle na sexuální selekci.

Frynta D, Baudyšová J, Hradcová P, Faltusová K, Kratochvíl L (2012) Allometry of Sexual Size Dimorphism in Domestic Dog. PLOS ONE 7(9): e46125. doi:10.13071/journal.pone.0046125

Zpracovala: Eva Fučíková

Převzato z popularizační rubriky Přírodovědecké fakulty UK Praha, upraveno



Úvodní foto: Knmorgan08, Wikipedie, licence GNU Free Documentation License




Související články




Komentáře

09.02.2015, 06:21

.... ñïñ çà èíôó....

08.02.2015, 15:17

.... áëàãîäàðåí!...

08.02.2015, 09:55

.... ñïñ....

26.12.2014, 10:30

.... ñïñ!!...

06.12.2014, 04:06

.... tnx for info!!...

29.11.2014, 06:49

.... thank you!...

20.11.2014, 00:29

.... ñïñ....

31.07.2014, 14:08

.... ñïñ çà èíôó!!...

28.01.2014, 22:33 admin

podily a dalsi

myslim, ze jde urcite o podily, nejspis hmotnosti - v tomto smyslu muze byt titulek matouci, ale prijde mi to zrejme. / kdyz se v teto souvislosti zminuje sexualni selekce, dulezite mi prijde rozlisovat 2 typy: skutecny vyber (produkuje znaky typu paviho ocasu) a souboj (lvi, gorily, produkuje velikost). jak je to dnes u psu? odpovida vyber provedeny chovatelem necemu z toho? nakolik si vybiraji samy fenky mezi vice kandidaty / specialne by stalo za pozornost, kde jsou vetsi samice - plejtvak, pritom vubec nejvetsi zivocich. jinak predpokladam, ze se to - dle puvodniho clanku - tyka jen savcu, zivorodych - u hmyzu ci chobotnic budou obecna pravidla jina.

27.01.2014, 16:25 cc

-

Já bych spíše popatřoval příčinu hormonální. Větší druh u savce pokud tuším správně déle roste (u dinosaurů to snad bylo jinak). Ženské hormony vedou k dřívějšímu uzavření jakýchsi těch růstových kanálků. To samo by mělo vysvětklit rozdíl. Možná mají samci ještě nějaký bonus k mohutnosti, což by efekt umocňovalo. Limit malosti spíše nefunguje, neboť se zmenšováním vzhledem ke sdílené většině genomu mezi pohlavími by prostě v jednu chvíli došlo na produkci neživotaschopného potomstva než ke srovnání, čemuž napovídá, že nemáme výrazně menší čivaváky.

27.01.2014, 12:04 admin

rozdily, podily, vyska, hmotnost

Tenhle článek je tak "popularizační" až je vědecky pochybný a informační hodnota je malá. Zdá se být očekávatelné, že "rozdíly" se budou zvětšovat, zajímavé jde, zda se zvětšují "podíly". Taky je rozdíl, zda se uvažují výšky nebo hmotnosti (které nejspíš rostou se druhou až třetí mocninou výšky). // autor: ludolf, pridal admin

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.