Hladina testosteronu a obsese z „nespravedlnosti“

Biologie |

Lidská psychika a tzv. morálka jako výsledek chemické hry – taková pro leckoho nepříjemná představa získala nyní další body.




Lidská psychika a tzv. morálka jako výsledek chemické hry – taková pro leckoho nepříjemná představa získala nyní další body.

Že testosteron má velký vliv na mužskou psychiku, je známo už dávno. Ovlivňuje třeba ochotu nepřiměřeně riskovat a de facto může za řadu dopravních nehod, úrazů apod. (viz označení „testosteronová demence“) Nyní se prokázal další účinek tohoto hormonu.

Existuje modelová hra, ve které jeden z hráčů rozdělí určitý obnos na část pro sebe a část pro druhého účastníka. Ten rozdělení buď přijme, nebo odmítne. V prvním případě si oba rozdělí obnos podle daného klíče, ve druhém nedostane nikdo nic. Je jasné, že racionální je z hlediska druhého hráče přijmout jakkoliv nevýhodné rozdělení – a raději dostat něco málo než nic. V praxi se ovšem lidé ne vždy takto chovají, mnohdy jim rozum zatemní pociťovaná „nespravedlnost“ – a poškodí sami sebe jen proto, aby poškodili i druhého.
Terry Burnham z Harvardu nyní koreloval tento experiment s hladinou testosteronu zúčastněných. Jak se dalo čekat, testosteron z toho opět vyšel špatně. Čím vyšší hladina tohoto hormonu, tím větší byla pravděpodobnost, že dotyčný navrhované rozdělení odmítne.

Vysoká hladina testosteronu s sebou tedy nese riziko iracionálních rozhodnutí ve chvíli, kdy si dotyčný usmyslí, že se mu děje nějaká křivda. Burham také soudí, že přijmout rozdělení, ve kterém ten druhý dostane víc, vnímají testosteronem postižení jedinci jako ohrožení své sociální dominance (s usilováním o ni souvisí hladina testosteronu rovněž, často jde však o úsilí nepřiměřené a k cíli nevedoucí). V minulosti mohla ovšem vysoká hladina testosteronu představovat evoluční výhodu (kdybychom popsaný jev chtěli interpretovat pozitivně, dalo by se to celé chápat naopak jako „morální“ smysl pro fair-play).

Již dříve bylo dokázalo, že hladina oxytocinu souvisí s ochotou k riskantním investicím. Jak poznamenává New Scientist, před uzavřením obchodního partnerství nebo před formulací konkrétní obchodní nabídky bychom tedy měli po potenciálním partnerovi žádat, aby nám sdělil své hormonální hodnoty. Stojí za to se také podívat, zda dotyčný má na ruce snubní prsten – ženatí muži mají hladinu testosteronu obecně nižší.

Zdroj: New Scientist








Související články




Komentáře

31.07.2014, 12:04

.... áëàãîäàðåí!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.