Mezinárodní energetická agentura vydala svůj pravidelný Výhled světové energetiky s prognózou do roku 2040.
oznámení České nukleární společnosti
Podle středového scénáře vzroste světová jaderná kapacita v dalších letech o 60 %. Tři čtvrtiny tohoto nárůstu připadnou na čtyři země – Čínu, Indii, Koreu a Rusko.
Až 72000 GW kapacit bude potřeba do roku 2040 postavit jen jako náhradu za dosluhující zdroje, odhadují odborníci Mezinárodní energetické agentury (IEA) v pravidelné publikaci Výhled světové energetiky pro rok 2014 (World Energy Outlook). Během následujícího čtvrt století doslouží odhadem 40 % stávajících výrobních kapacit. Světový hlad po energii přitom neustále poroste, přestože o něco pomaleji než dosud – do roku 2040 se poptávka zvýší odhadem o 37 %. V případě samotné elektřiny je nárůst poptávky mnohem markantnější, až o 80 %.
Ve výhledu IEA vzroste výroba v jaderných elektrárnách z dnešních 392 GW na 624 GW v roce 2040, tedy o 60 %. Největší nárůst jaderných kapacit očekává Čína (132 GW), následuje Indie, Korea a Rusko. Celkový podíl jádra na globálním energetickém mixu však bude v roce 2040 vyšší jen o jedno procento než nyní – 12 %. V příštích 25 letech pak rovněž doslouží více než polovina jaderných elektráren, které byly na konci loňského roku v provozu.
V roce 2040 by měl podíl fosilních paliv na výrobě energie klesnout z dnešních 68 % na zhruba 55 %. Naopak podíl obnovitelných zdrojů vzroste z jedné pětiny (data za rok 2012) na jednu třetinu. Podle odborníků IEA ale přesto snaha omezit nárůst globální průměrné teploty o maximálně 2 °C nebude s velkou pravděpodobností úspěšná.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.