Chromozom Y a příjmení pachatele

Biologie |

Chromozom Y u člověka kromě určení pohlaví zrovna moc velký význam nemá, shodou okolností se ale dědí podobně jako příjmení – v čistě mužské linii. Kulturní a biologická evoluce se zde tedy celkem kopírují, stejně jako kdyby na chromozomu Y existoval reálný „gen pro příjmení“.

Chromozom Y a příjmení pachatele



Nakolik ale z chromozomu Y lze usuzovat na jméno? Výzkum ve Velké Británii ukázal, že i většina lidí s běžným příjmením jsou si v chromozomu Y podobnější než s náhodným vzorkem populace. U ojedinělých příjmení je pak shoda na chromozomu Y obrovská, bývají téměř identické. Přímo se nabízejí aplikace v kriminalistice. Víceméně by mohlo stačit do databáze zachytit jeden nebo několik chromozomů Y od každého příjmení. Pokud by se pak na místě činu našla DNA, mohli bychom konstruovat hypotézy jako „vrahem je na x % pan jménem y, jen ještě nevíme, který z nich“.
Zdroj: Zrzavý, Burda, Storch, Begallová, Mihulka: Evolution: Ein Lese–Lehrbuch (Springer Spektrum, 2013)
Jedná se o přepracovanou a rozšířenou verzi knihy Jak se dělá evoluce (Paseka 2004). Dále přepracovaný „překlad“ německého vydání knihy chystá nakladatelství Dokořán.

Poznámky:
– Navíc podobná příjmení vznikla většinou zkomolením při různých úředních úkonech. Pokud je vrahem holčiček pravděpodobně někdo jménem Sýkora, preventivně třeba v sousedství samozřejmě zlynčovat např. i Síkory a Sekory.
– Možnost podvrhávání důkazů. Abyste na někoho hodili (alespoň dočasně) podezření, není nutné mít jeho vlastní vlastní genetickou informaci.
– Kdo si mění příjmení, měl by být automaticky podezřelý, že chystá něco nekalého?
– Jak je to s nejčastějšími příjmeními typu Kovář, Sedlák, Novák, Svoboda, ta přece nelze vystopovat k jedinému prapředkovi? Kolik „clusterů“ bychom našli mezi Nováky?
– Ono i dědičné choroby: když se objeví u někoho s méně častým příjmením, varovat ostatní? (časem automatizace přes datové schránky apod.)



Úvodní foto: brian0918, wikipedia, licence obrázku public domain




Související články




Komentáře

31.12.2015, 11:45 cc

ne

To prostě k ničemu nepovede. Příbuzné je třeba brát podle reálného rizika. Nemáme klanové uspořádání a Kostrohryzové by na jiného Kostrohryza stejně mohli uspořádat tak leda sbírku. Tady zmíněná bližší příbuznost než průměrná v Británii detekovaná je do nemalé míry dána tím, jak se lokálně rozlišující markery ve statistickém zpracování tváří na situaci, kdy se mezi testované Jeffreyse a Hamiltony dostanou příjmení jako Nowak a Yashaschandra.

30.12.2015, 22:50 admin

Y

mozna spis mineno, ze pribuznost v chromozomu Y muze indikovat i jinou pribuznost, takze nejak jako "pan ostryhryz onemocnel na geneticky podminenou chorobu x, kontaktujte vsechny ostrohryzy"

29.12.2015, 13:49 cc

.

Po chromosomu Y se dědičných chorob moc předat nedá.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.