Další nový druh ostrovního člověka ala hobit?

Člověk |

V Talepu na indonéském ostrově Sulawesi byly objeveny kamenné nástroje, jejichž stáří se odhaduje na 118 000 let.

Další nový druh ostrovního člověka ala hobit?



Nemohl je tedy vyrobit Homo sapiens, který do této oblasti přišel asi před 60 000 lety – vzhledem k tomu, že o dalších deset tisíc let později už byla osídlena Austrálie.

Nástroje – celkem se našlo 311 exemplářů – byly vyrobeny z místního tvrdého vápence. Jsou údajně dost jednoduché, jde hlavně o čepele a škrabky, které se mohly používat k porcování masa nebo opracování dřeva. Nástroje neprovázejí žádné fosílie (takže i datování muselo být provedeno nějak jinak než radiokarbonem). V okolí byly nalezeny pouze pozůstatky místního slona a obřího prasete.

Je možné, že tvůrci nástrojů byli proslulí „hobiti“, které známe z nedalekého indonéského ostrova Flores. Nicméně ještě zajímavější je možnost, že šlo o další speciální druh archaického člověka, produkt mnohdy extrémní ostrovní evoluce/speciace, která různě kouzlí s velikostí, jinou roli zde kvůli omezené velikosti populace mívá náhodný genetický posun (drift) atd.

Flores je na jih od Sulawesi, blíž k Austrálii, a navíc jde o menší ostrov. Možná na Sulawesi šlo dojít ve vrcholících glaciálech i suchou nohou a místní populace nemusela být tak izolovaná, čili třeba tvůrci nástrojů byli „standardní“ příslušníci východoasijských forem Homo erectus (poznámka: i když Sulawesi leží podobně jako Flores na „australské“ straně Wallaceovy linie, takže na suchou nohu je asi lépe nesázet). Nevíme.

Zdroj: NewsDaily



Úvodní foto: nasa, wikipedia, licence obrázku public domain




Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.