250 qubitů kvantového počítače odpovídá počtu částic ve viditelném vesmíru

Aktuality |

Vědci z ústavu IBM Research dosáhli významného pokroku v oblasti kvantové výpočetní technologie.




***tisková zpráva společnosti IBM

Ta by do budoucna měla umožnit realizaci plnohodnotného kvantového počítače. Tento druh počítače bude ke svému provozu využívat kvantového chování hmoty a může u některých aplikací dosáhnout takového výkonu, že se mu nevyrovná žádný z dnešních superpočítačů. Výsledky výzkumu byly představeny na výroční konferenci Americké společnosti fyziků v Bostonu.

Vědci dosáhli třech nových rekordů za použití nejrůznějších technologií z laboratoří IBM při snižování chybovosti v základních výpočtech a zachování integrity kvantově-mechanických vlastností v kvantových bitech (qubitech). Ty jsou základní jednotkou, která přenáší informace v kvantovém počítači. Vědci z IBM navíc využili supravodivé qubity, jenž používají zavedených mikrovýrobních technik vyvinutých pro křemíkovou technologii. Díky tomu dosahují potenciálu škálovatelnosti až na tisíce nebo miliony kvantových bitů.

Díky zvláštním vlastnostem qubitů může kvantový počítač v porování s klasickým osobním počítačem provádět miliony výpočetních operací zároveň. Například jeden blok o 250 qubitech obsahuje více informací, než kolik je částic v celém vesmíru. Tyto vlastnosti budou mít dalekosáhlý dopad zejména na oblast šifrování dat, kde by kvantové počítače mohly faktorizovat obrovská čísla (rozklad na prvočísla), která jsou například používána při zakódování a rozkódování citlivých informací.

Uvedení kvantového počítače do praxe je velkou technologickou výzvou, nicméně výsledky dosažené vědci IBM naznačují, že bychom se prvního praktického kvantového počítače mohli dočkat v nepříliš vzdálené budoucnosti.

 

Obrázek křemíkového čipu se třemi qubity. Tento čip (o velikosti 8mm x 4 mm) je připevněn na základní desce počítače a je propojen s I/O koaxiálními kabely bondováním. Větší množství takových qubitů a rezonátorů bude využitelné pro škálovatelnou architekturu.

kvant-pocitac

 

„3D“ supravodivého qubitového zařízení, kde qubit (o délce asi 1mm) je umístěn uprostřed rezonanční dutiny na malé safírové destičce. Dutina vzniká sevřením obou polovin a měření je prováděno mikrovlnami přivedenými ke konektorům dutiny. Navzdory viditelné velikosti zařízení (dutina je asi 3,81 cm široká) na ukázku tohoto jediného qubitu tým vývojářů IBM věří, že je možné postavit systém se stovkami až tisíci takovými qubity.

kvant-pocitac

Poznámka PH: Jedná se o TZ vydanou již asi před měsícem











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.