Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


3D tisk v Praze: Maker Bot Replicator i 3D pero

tisková zpráva společnosti ABF

Kloubní náhrady či zubní implantáty přesně dle potřeb pacienta, náhradní díly pro automobilový průmysl i originální designové výrobky a šperky – oblast využití 3D tiskáren neustále roste. Aktuální trendy a vývoj v této oblasti zmapuje strojírenský veletrh FOR INDUSTRY. Představí se zde také světově nejžádanější 3D tiskárna MakerBot, 3D pero pro domácnosti či tiskárny, které zhotoví výrobky z běžného kancelářského papíru nebo z vícebarevného materiálu. Přehlídka novinek ve strojírenství i v oblasti 3D tisku se uskuteční od 15. do 17. dubna 2014 v PVA EXPO PRAHA.

Technologie 3D tisku zaznamenávají další rozmach v oblasti rychlé výroby prototypů, ale v poslední době sílí také jejich význam při výrobě finálních produktů. V českém průmyslu jsou 3D tiskárny hojně využívány pro zhotovení prototypových dílů pro automobily či ve strojírenství. Stále častěji se budeme setkávat s 3D tiskem ve zdravotnictví, kde se nabízí jeho široké uplatnění k produkci nejrůznějších protetik. Možnosti využití 3D tiskáren napříč různými obory od průmyslu přes design po uměleckou tvorbu představí konference „Realita 3D tisku – od nápadu k realizaci“, která proběhne 15. dubna na veletrhu FOR INDUSTRY. „Sledujeme, že se 3D tiskárny stávají stále dostupnějšími, zároveň se zvyšuje uživatelský komfort při práci s nimi,“ vysvětluje Jan Homola ze společnosti Vydavatelství Nová média, která konferenci připravuje.

Návštěvníci budou moci na akci zhlédnout postup tisku výrobku od jeho návrhu až po vytištění, seznámí se i s 3D tiskárnou používající běžný kancelářský papír. Svoji oficiální českou premiéru na konferenci zažije světová novinka, nejmodernější osobní 3D tiskárna MakerBot Replicator, která díky jednoduché obsluze a cenové dostupnosti přibližuje možnosti 3D tisku širší veřejnosti. Tiskárnu lze ovládat přes Wi-Fi, lze s ní komunikovat přes mobilní telefon a využití najde jak v konstrukčních či architektonických kancelářích, tak ve školách.

Učební pomůcky z 3D tiskárny

3D tiskárny mohou výuku na technicky a umělecky zaměřených středních i vysokých školách značně ulehčit a zatraktivnit ji studentům. „Například studenti designu mohou díky 3D tiskárně navržený obal na telefon za chvíli držet v ruce a prakticky si ověřit jeho funkčnost. Zdravotnické školy se potýkají s nedostatkem biologického materiálu používaným v praktické výuce a 3D tiskárny jim umožní vytvořit učební pomůcky v libovolném počtu a za přijatelnou cenu,“ uvádí některé zajímavé příklady využití Jan Homola.
Technologie 3D tisku nyní slouží i pro zábavu. Příkladem je veřejnosti přístupné 3D pero YAYA, se kterým lze vytvořit jednoduché prostorové předměty jako nenáročný architektonický návrh, především však dárky, dekorace apod. Ukázku využití 3D pera můžete zhlédnout zde: http://www.nc.cz/3d-pero-3d-tuzka-yaya-2x-abs-napln-1-75mm_d270256.html.
Další možnosti práce s 3D perem předvede na veletrhu FOR INDUSTRY společnost NC Computers. Představí také novou 3D tiskárnu Felix 3.0, která, kromě velmi přesného tisku, umožňuje dvoubarevný tisk a také tisk ze dvou různých materiálů najednou. „Výborně se hodí pro zhotovení prototypů s barevným kontrastním logem či nápisem. Zároveň lze tisknout výrobky z několika druhů plastů s odlišnými vlastnostmi, z nichž jeden lze například následně rozpustit ve vodě,“ vysvětluje Milan Záhorský z NC Computers.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru