***tisková zpráva společností Pardam a Kertak Nanotechnology
Anorganická nanovlákna jediného světového výrobce, české společnosti Pardam, obchodně a marketingově zastupované společností Kertak Nanotechnology, nabízí využití v mnoha průmyslových oborech a aplikacích. V porovnání s ostatními, v současné době využívanými materiály, umožňuje aplikace anorganických nanovláken v produktech zvýšení jejich funkčnosti, výkonnosti a celkové zvýšení přidané hodnoty těchto produktů, což v blízké budoucnosti způsobí revoluci v jejich využití. Mezi nejvýznamnější vlastnosti anorganických nanovláken patří obrovský měrný povrch v porovnání k objemu (až stovky m2 v jednom gramu materiálu), velmi vysoká porozita a prodyšnost, dále chemické a mechanické vlastnosti, díky kterým je možné anorganická nanovlákna dále upravovat pro využití v celé řadě průmyslových aplikací.
Velmi významným odvětvím, kde se nanovlákna mohou uplatnit, je energetický průmysl a to především v aplikacích jako jsou baterie, palivové články a takzvané „DSSC“ solární články. V bateriích mohou být anorganická nanovlákna uplatněna v několika komponentech, ať už se jedná o revoluční technologii vytvoření anodového či katodového materiálu, nebo o možnost vytvoření bateriových separátorů. Nanovlákna aplikovaná v těchto komponentech velmi významně zvyšují výkonnost a životnost baterií, mohou přispět ke zkrácení doby nabíjení a řeší také velmi citlivou otázku bezpečnosti baterií, což je především pro automobilový průmysl jeden z nejaktuálnějších problémů současnosti. Anorganická nanovlákna také podstatně rozšiřují možnosti použití solárních tzv. DSSC článků. Ty pro generování elektrické energie nepotřebují přímé sluneční záření, jsou levnější, lehčí a mohou být aplikovány například do fasád, střech či oken budov. Střešní nebo fasádní panely vyrábějí elektřinu, a zároveň tvoří velmi zajímavý architektonický prvek.
Anorganická nanovlákna mohou v některých aplikacích nahradit v současné době používané a hodně diskutované nanočástice, například v kosmetických přípravcích (opalovací krémy), či v nátěrových hmotách. Díky specifické struktuře a vlastnostem anorganických nanovláken je možné zvyšovat mechanické vlastnosti kompozitních materiálů. V oblasti životního prostředí mohou anorganická nanovlákna znamenat revoluční posun v oblasti filtrace vzduchu a vody v extrémních podmínkách tam, kde filtry z konvenčně dostupných materiálů selhávají. Dalším velmi zajímavým odvětvím je detekce nebezpečných plynů, díky velmi citlivým senzorům vytvořeným z anorganických nanovláken. Anorganická nanovlákna mohou být také využity jako katalyzátory chemických reakcí či nosiče jiných katalyzátorů. Celá řada dalších potencionálních aplikací v elektronice a jiných průmyslových odvětvích teprve na možnost aplikace těchto materiálů s jedinečnou nanovlákennou strukturou čeká.
,,Existuje celá řada nových materiálů např. na bázi drahých kovů s velmi zajímavými aplikačními vlastnostmi, které je možné díky naší technologii vyrábět. I proto jsme se v současné době rozhodli intenzivněji zaměřit na vývoj vlastních finálních aplikací a vývoj nových materiálů. Chceme tímto akcelerovat uplatnění těchto unikátních materiálů v průmyslově vyráběných produktech“, říká mediální zástupkyně společnosti Kertak Nanotechnology, Tereza Belingerová.