***tisková zpráva Archeologického ústavu AV
Na ploše stavby, jejímž investorem je Ředitelství silnic a dálnic Praha, bylo postupně prozkoumáno několik desítek archeologických lokalit. Výzkum byl prováděn po jednotlivých úsecích v předstihu před zahájením vlastních stavebních prací. Archeologické situace byly zachyceny téměř v celé trase obchvatu o celkové rozloze 40 ha, s výjimkou krátkého bezvodého území jihozápadně od Kolína.
Všechny zkoumané areály byly využívány opakovaně v průběhu pravěku, některé i v raném středověku. Nejvýraznějším výsledkem je zachycení čtyř neolitických rondelů, z nichž dva náleží k největším v Evropě. Dále byla zkoumána sídliště z mladší i pozdní doby kamenné, starší, mladší a pozdní doby bronzové, sídliště bylanské kultury, staršího i mladšího laténu, doby římské a raného středověku.
Budoucí silnice narušila i několik pohřebišť. Nejrozsáhlejší náleželo příslušníkům únětické kultury ze starší doby bronzové, vyzvednuty musely být i pohřby z několika dalších pravěkých období a raného středověku. Po ukončení terénních prací bude následovat etapa vyhodnocování výsledků výzkumu, v rámci které musí proběhnout například i laboratorní zpracování a ošetření několika stovek tisíc nálezů, digitalizace desítek tisíc plánů a proplavení několika tun odebraných vzorků výplní.
raně středověký dvojhrob, foto Archeologický ústav AV ČR