Basf a Monsanto budou spolupracovat na lepší pšenici

Aktuality |

***tisková zpráva společnosti Basf Nejrozsáhlejší partnerská spolupráce na světě v oblasti biotechnologie rostlin je nyní ještě větší. Společnosti BASF a Monsanto dnes oznámily další rozšíření své spolupráce zaměřené na zvyšování výnosů z plodin a posilování jejich odolnosti, přičemž pátou přindanou plodinou se stala pšenice. BASF a Monsanto rovněž navyšují objem investic do této spolupráce, a to díky […]




***tisková zpráva společnosti Basf

Nejrozsáhlejší partnerská spolupráce na světě v oblasti biotechnologie rostlin je nyní ještě větší. Společnosti BASF a Monsanto dnes oznámily další rozšíření své spolupráce zaměřené na zvyšování výnosů z plodin a posilování jejich odolnosti, přičemž pátou přindanou plodinou se stala pšenice. BASF a Monsanto rovněž navyšují objem investic do této spolupráce, a to díky velkému zájmu a obchodnímu potenciálu prvních fází výzkumu. Spolupráce byla zahájena v roce 2007 a je zaměřena na kukuřici, sóju, bavlnu a řepku. V počátcích spolupráce vytvořily BASF a Monsanto společný rozpočet ve výši 1,5 miliardy USD. Výsledkem nové dohody obou společností je potenciální navýšení objemu investic v průběhu spolupráce o více než 1 miliardu USD.

„Naše spolupráce s BASF v oblasti zvyšování výnosů a odolnosti rostlin již přinesla mnoho slibných výsledků. První z nich uvidíme na polích již v nadcházejících letech v podobě první generace kukuřice odolné proti suchu,“ uvedl Robb Fraley, technologický ředitel společnosti Monsanto. „Když se podívám, co mohou nabídnout jedinečné projekty, které Monsanto chystá, a na potenciál výzkumné práce, jíž se obě společnosti v současné době zabývají, je dnešní oznámení skvělou zprávou pro zemědělce celého světa.”

„BASF Plant Science zkoumá geny za účelem dosažení maximálních výnosů z plodin, výsledky své práce pak poskytne zemědělcům prostřednictvím různých partnerství. Spolupráce se společností Monsanto nebyla jen první dohodou, kterou jsme uzavřeli, ale rovněž představuje naše nejdůležitější partnerství pokrývající několik druhů rostlin,“ řekl Peter Eckes, prezident BASF Plant Science. „Rozšiřování našeho partnerství odráží vynikající spolupráci obou společností. Zvýšení výnosů, kterého jsme společnými silami v praxi dosáhli, nás ujišťuje, že vzájemnou spoluprací v oblasti plodin můžeme dosáhnout ještě více. Proto jsme se nyní zaměřili i na pšenici.“

Původní podmínky spolupráce platí i nadále, přičemž každá společnost samostatně realizuje vlastní výzkumné programy a na základě jejich výsledků pak nominuje geny k dalšímu, již společnému vývoji. Projekty budou ve všech fázích vývoje financovány společně a produkty vzešlé ze společného vývoje budou komerčně nabízeny firmou Monsanto. Zisk z prodeje produktů bude rozdělen tak, že společnosti Monsanto připadne 60% čistého zisku a společnosti BASF pak 40%.

Co se týče pšenice, nově zařazené do společného projektu, zaměří se partneři nejprve na vývoj biotechnologických produktů pro severoamerický a australský trh. Předpokládá se, že první odrůda přinášející vyšší výnosy se na trh dostane po roce 2020. Poté budou následovat další generace odrůd pšenice s ještě vyššími výnosy.

Pšenice je po kukuřici druhou největší rostlinnou komoditou na světě. Předpokládá se, že poptávka po pšenici poroste z důvodu zvyšující se životní úrovně milionů lidí v rychle se rozvíjejících zemích, jako je Čína a Indie. Tito lidé ke své tradiční rýžové stravě ve stále větší míře přidávají obilný chléb.

Dle některých odhadů bude rychle rostoucí poptávka po potravinách, krmivech, vláknech a palivech vyžadovat zdvojnásobení světové zemědělské produkce. Společnosti BASF a Monsanto budou intenzivně pracovat na tom, aby zemědělcům mohly poskytnout biotechnologická řešení umožňující jim zvýšit výnosy z rostlinné výroby a přitom dobře pečovat o půdu. Po třech letech společného vývoje produktů, které v praktických zkouškách vykázaly podstatný nárůst výnosů z kukuřice, sóji, bavlny a řepky, jsou obě společnosti přesvědčeny, že mohou zemědělcům pomoci uspokojit i dlouhodobě rostoucí poptávku po pšenici.

Společnosti předpokládají, že v případě úspěšného schválení regulačními orgány představí kolem roku 2012 první geneticky upravenou kukuřici na světě odolnou proti suchu. Takto odolná kukuřice, první produkt vzešlý ze spolupráce obou společností, má zemědělcům zajistit stabilitu výnosů v období malého objemu srážek, a to tím že minimalizuje dopad nedostatku vláhy na rostliny. Výsledky praktických zkoušek kukuřice odolné proti suchu provedených v oblasti Western Great Plains splnily či překročily plánované hodnoty zvýšení výnosu – nárůst činil přibližně 7 až 10 bušlů (1 bušl = 35,239 l) na akr proti průměrnému výnosu 70 až 130 bušlů na akr v některých klíčových oblastech Spojených států trpících suchem.











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.