Čeští výzkumníci vyvíjejí kybernetické agenty pro urychlení montáže airbusů

Aktuality |

Každé letadlo Airbus A350 má jiné vnitřní uspořádání sedadel, jiný multimediální systém či jiné vybavení kuchyněk, což vyžaduje rozdílné součástky a montážní postupy pro každý trup.




tisková zpráva ČVUT

V Praze včera začalo dvoudenní setkání zástupců evropského výzkumného projektu ARUM. Radí se o dalším postupu při vývoji počítačového programu, jehož cílem je s využitím kybernetiky zjednodušit montování trupů letadel Airbus A350. Výzkum probíhá už dva roky a skončí v září příštího roku; pak bude možné jeho výsledky využít v praxi při výrobě letadel i jinde v průmyslu, včetně průmyslu českého.

Setkání pořádá Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC) a pražská softwarová společnost Certicon, které jsou českými členy mezinárodní skupiny, jež na projektu pracuje. Účastní se jej také zástupci dalších partnerů z Německa, Řecka, Británie, Nizozemska a Ruska, včetně představitelů Airbusu.

Airbus A350 je nové evropské dopravní letadlo, které se nyní postupně zavádí do výroby. Podle uspořádání sedadel bude přepravovat 250 až 550 pasažérů na dlouhých trasách – tyto stroje mají dolet přes 15 tisíc kilometrů. Osazování jejich trupů probíhá ve výrobním závodě Airbusu v německém Hamburku, zatím bylo smontováno jen několik letadel.

Právě pro plánování postupu operací při osazování trupů airbusů čeští výzkumníci, včetně studentů ČVUT, vymýšlejí optimalizační software, v němž části výrobního procesu zastupují poměrně samostatně fungující a spolupracující softwarové moduly, kterým se v kybernetice říká agenti. Tito agenti si („uvnitř počítače“) vyměňují informace, koordinují svou činnost, dalo by se říci, že se samostatně „domlouvají“, když je zapotřebí postup výroby operativně pozměnit. A dokážou to mnohem rychleji a efektivněji než lidští manažeři.

„To je přesně projekt, o jaké máme v našem institutu zájem,“ říká prof. Ing. Vladimír Mařík, DrSc., dr. h. c., ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. „Chceme se zabývat špičkovým výzkumem, který najde praktické uplatnění u světových výrobců i v českém prostředí.“

Každé letadlo Airbus A350 má jiné vnitřní uspořádání sedadel, jiný multimediální systém, jiné vybavení kuchyněk apod., což vyžaduje rozdílné součástky a montážní postupy pro každý trup. A v tom bývá problém zejména při rozjezdu výroby, ale i později, protože zákazníci často až do poslední chvíle své finální požadavky na objednaný stroj mění. Stává se také velmi často, že některá součástka není při montáži k dispozici včas nebo je poškozená a nejde ji použít. V takové situaci musí manažeři výroby pohotově měnit scénář výrobního postupu tak, aby dělníci nemuseli jen čekat na dodávku součástky, ale mohli mezitím dělat jiné činnosti, které na montáž chybějícího dílu nenavazují.

„Takováto operativní reorganizace výrobního postupu není jednoduchá, jen při osazování trupu Airbusu A350 musí téměř 120 dělníků celkově zvládnout asi 20 tisíc operací během 12 dnů,“ říká Ing. Pavel Vrba, Ph.D., z ČVUT, který je koordinátorem české části výzkumu. V Praze už proto sestavili software, který dokáže v reálném čase nalézt takový postup, při němž je zdržení výroby co nejkratší a dosáhne se co největšího využití dostupných zdrojů, tedy pracovníků s různými kvalifikacemi, specializovaných nástrojů a jednotlivých součástek.

Český výzkum je součástí evropského projektu ARUM (Adaptive Production Management), který koordinuje společnost Airbus a na němž se podílí celkem 14 partnerů z celé Evropy. Rozpočet projektu dosahuje 11,5 milionu eur; část, kterou řeší odborníci z ČVUT, má hodnotu 500 000 eur, tedy téměř 14 milionů korun. Dr. Vrba začal na výzkumu pracovat s kolegy v rámci katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT. Nyní projekt přešel do Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT.

Projekt bude ukončen a jeho výsledky předány Airbusu v září 2015. „V externím poradním sboru pro naši část výzkumu máme odborníky, například ze společnosti Škoda Transportation. Ti nám říkají, jestli se naše nápady dají – podle jejich zkušeností – uplatnit v reálné výrobě. Doufáme, že současně také poznají možnosti našich postupů i pro případné uplatnění ve výrobě u nich a že se tak zájem o náš software projeví i v českém průmyslu,“ uvádí Ing. Pavel Vrba, Ph.D.

„Nyní propojujeme všechny prvky softwaru, které jsme vyvinuli. Za měsíc budeme schopni představit téměř úplné řešení Evropské komisi v Bruselu, a co je důležitější, také koncovým uživatelům v Airbusu i zájemcům ve firmách Volvo a Škoda Transportation,“ popisuje další vývoj Arnd Schirrmann z Airbusu, který  je koordinátorem celého projektu.








Související články




Komentáře

07.02.2015, 23:58

.... ñïñ çà èíôó!!...

03.02.2015, 04:39

.... tnx for info....

03.02.2015, 04:07

.... ñýíêñ çà èíôó!!...

03.02.2015, 03:36

.... ñýíêñ çà èíôó....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.