Lidské ucho zesiluje přijímané zvukové vlny a přitom generuje své vlastní zvuky, tzv. Otoacoustic emissions. Je možné, že jejich frekvence a amplituda je pro každého člověka jedinečná. V reakci například na zaťukání vydá tedy ucho určitý signál, a pokud bychom měli dostatečně citlivý mikrofon, mohli bychom podle něj člověka identifikovat. K čemu by to bylo […]
Lidské ucho zesiluje přijímané zvukové vlny a přitom generuje své vlastní zvuky, tzv. Otoacoustic emissions. Je možné, že jejich frekvence a amplituda je pro každého člověka jedinečná. V reakci například na zaťukání vydá tedy ucho určitý signál, a pokud bychom měli dostatečně citlivý mikrofon, mohli bychom podle něj člověka identifikovat.
K čemu by to bylo dobré? V první řadě se nabízí využití v biometrice – proti podvodům, když se někdo v telefonu vydává za někoho jiného. Třeba banka by takto mohla ověřit, zda jí volá příslušný klient, stačilo by porovnat informaci s „otiskem“ v databázi, ideálně v reakci na nějaký specifikovaný podnět, třeba právě automaticky vygenerované zaklepání. Jaké by ještě mohlo být další využití, jaké má tato metoda naopak problémy? A kde vůbec zvuky v lidském uchu vznikají? Podrobnosti přináší SecurityWorld.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.