Malá vozítka pohybující se na povrchu Marsu, kosmické sondy nebo výzkumné moduly v hlubinách oceánu by mohly získat nový zdroj energie: čerpat ji přímo z metabolických procesů realizovaných živých bakteriemi. Americké námořnictvo takto experimentuje s anaerobní bakterií Geobacter sulfurreducens. Funguje takl, že z roztoku kovových iontů redukuje čisté kovy (např. katalytickými reakcemi vodíku) a při […]
Malá vozítka pohybující se na povrchu Marsu, kosmické sondy nebo výzkumné moduly v hlubinách oceánu by mohly získat nový zdroj energie: čerpat ji přímo z metabolických procesů realizovaných živých bakteriemi. Americké námořnictvo takto experimentuje s anaerobní bakterií Geobacter sulfurreducens. Funguje takl, že z roztoku kovových iontů redukuje čisté kovy (např. katalytickými reakcemi vodíku) a při tom se uvolňuje energie. Při reakci se navíc mění objem plynů a tedy i hustota (spotřeba vodíku, uvolnění kyslíku apod.), pod hladinou moře by moduly mohly využívat tyto reakce i k řízení pohybu – podobně jako balón.
Ve vesmíru se energie dosud získávala především z jaderných reakcí (rozpad plutonia) nebo pomocí solárních článků.
Energetický metabolismus bakterí ale není příliš účinný, alespoň vztáhneme-li to na hmotnost článku. Maximální hmotnost takto poháněných vozítek se odhaduje na 2 kg. Teprve se uvidí, zda výsledkem bude šířejí nasaditelná technologie, nebo zda jde pouze o zajímavý nápad.
Podrobnosti Computerworld.cz.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.