Corot 9b, první exoplaneta podobná planetám Sluneční soustavy

Aktuality |

Díky společnému pozorování družice CoRoT a přístroje HARPS astronomové objevili první „normální“ exoplanetu, kterou mohou podrobněji studovat. Planeta s označením Corot-9b pravidelně přechází přes disk svojí mateřské hvězdy podobné Slunci, která se nachází 1 500 světelných let od nás směrem do souhvězdí Hada.




***tisková zpráva Evropské jižní observatoře č. 11/2010

Je to normální mírná exoplaneta jakých už známe spoustu, ale je první, jejíž vlastnosti můžeme studovat mnohem podrobněji,“ říká Claire Moutou, členka mezinárodního týmu 60 astronomů, který planetu objevil. „Tato planeta je takřka předurčena stát se ‚Rosettskou deskou‘ ve výzkumu exoplanet.“

Corot-9b je první exoplaneta, která opravdu připomíná planety ve Sluneční soustavě,“ dodává vedoucí autor článku Hans Deeg. „Planeta se pohybuje po dráze podobné Merkurově a její velikost je srovnatelná s Jupiterem.
 
Stejně jako obří planety Sluneční soustavy – Jupiter a Saturn, je i Corot-9b tvořena převážně vodíkem a héliem,“ říká člen týmu Tristan Guillot. „Může ale obsahovat až 20 hmotností Země v podobě těžších prvků, a také chemické látky včetně vody a hornin za vysokých tlaků a teplot.“

Corot-9b přechází při pozorování ze Země každých 95 dní před diskem své mateřské hvězdy [1]. Takzvaný ‚tranzit‘ trvá asi 8 hodin a tento úkaz astronomům poskytuje další informace o planetě samotné. Šťastnou shodou okolností má tento plynný obr mnoho společných vlastností s naprostou většinou dosud objevených exoplanet. [2]  
 
Díky podrobné analýze jsme o planetě Corot-9b získali mnohem více informací než pro ostatní planety stejného typu“, říká spoluautor Didier Queloz. „To může předznamenat nový směr výzkumu, zabývající se atmosférami planet se středními a nízkými teplotami a otevřít kompletně nový obor, směřující k pochopení nízkoteplotní chemie atmosfér planet tohoto typu.“ 
 
Dosud bylo objeveno více jak 400 exoplanet, 70 z nich metodou tranzitů. Planeta Corot-9b je unikátní; její vzdálenost od mateřské hvězdy je asi 10krát větší ve srovnání s kteroukoliv exoplanetou zatím nalezenou tranzitní metodou. Na rozdíl od ostatních má tato planeta také mírné klima, teplota jejího ‚plynného povrchu‘ se (v závislosti na použitém modelu) pravděpodobně pohybuje v rozmezí od -20 do 160°C, s minimálními rozdíly mezi dnem a nocí. Přesnější hodnota závisí na možné přítomnosti vrstvy oblačnosti odrážející velké množství světla.

Planeta byla identifikována v datech satelitu CoRoT (provozovaném francouzskou kosmickou agentůrou CNES [3]) po 145 dnech pozorování v létě 2008. Veleúspěšný ‚lovec exoplanet‘ – spektrograf  HARPS na dalekohledu o průměru 3,6 m (ESO, La Silla, Chile) – umožnil astronomům určit hmotnost objektu na 80 % Jupiteru a potvrdil tak jeho exoplanetární povahu.
 
Objevy byly publikovány tento týden v časopise Nature.

 

Zdroj

 
Poznámky

[1] Přechod planety (tranzit) nastává v okamžiku, kdy jedno kosmické těleso (planeta) přechází před jiným (hvězda) a odstiňuje tak část jejího světla. Tento typ „zatmění“ způsobuje malou měřitelnou změnu jasnosti hvězdy a umožňuje určit mimo jiné průměr planety. V kombinaci s měřením radiálních rychlostí (která provádí spektrograf HARPS) je možné odvodit hmotnost planety a na základě těchto údajů i její hustotu. Kombinace metod pak astronomům umožňuje danou planetu studovat mnohem detailněji. Fakt, že planeta je tranzitujicí, ale neobíhá příliš blízko své hvězdě (jako je tomu v případě mnoha jiných takzvaných ‚horkých Jupiterů‘), dělá z této planety objekt extrémně vhodný pro další výzkum.  

[2] Planety označované jako ‚temperate gas giants‘ – mírní plynní obři (myšleno v oblasti dále od mateřské hvězdy s mírnými teplotními podmínkami) – představují největší skupinu mezi dosud objevenými exoplanetami.
 
[3] Družice CoRoT (Convection, Rotation and Transits) byla zkonstruována francouzskou kosmickou agenturou CNES za spolupráce Rakouska, Německa, Španělska, Belgie, Brezílie a ESA (Evropské kosmické agentury). Tento kosmický dalekohled byl speciálně navržen k detekci tranzitů exoplanet a studiu seismologie hvězd. Pozorování družice jsou podporována  řadou pozemních přístrojů, například: IAC-80 (Teide Observatory), Canada France Hawaii Telescope (Hawaii), Isaac Newton Telescope (Roque de los Muchachos Observatory), Wise Observatory (Israel), Faulkes North Telescope na Las Cumbres Observatory Global Telescope Network (Hawaii) a ESO 3,6 m teleskop (Chile).

Převzato ze stránek Hvězdárny Valašské Meziříčí

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.