Způsob, jak píšeme e-maily, by mohl být stejně charakteristický jako rukopis. Nová podoba „grafologie“ analyzuje používaný slovník (konkrétní slova i absolutní bohatství slovní zásoby), gramatické obraty, pravopisné chyby i další vlastnosti textu, např. volbu oslovení nebo míru lenosti – tak třeba někdo je líný psát ve jménech nebo na začátku vět velká písmena. V češtině […]
Způsob, jak píšeme e-maily, by mohl být stejně charakteristický jako rukopis. Nová podoba „grafologie“ analyzuje používaný slovník (konkrétní slova i absolutní bohatství slovní zásoby), gramatické obraty, pravopisné chyby i další vlastnosti textu, např. volbu oslovení nebo míru lenosti – tak třeba někdo je líný psát ve jménech nebo na začátku vět velká písmena. V češtině může jako rozlišující znak fungovat třeba i to, zda používáme diakritiku.
Vědci tvrdí, že tímto způsobem dokáží dobře rozhodnout především mezi několika podezřelými, třeba když počítač používá více lidí. Budou soudy tuto metodu při chytání spammerů či autorů phishingu uznávat? A nakolik dokáže člověk svůj styl vědomě měnit (např. právě u kriminální akce oproti způsobu, jak píše normálně), pokud bude vědět, že taková metoda identifikace existuje? Nezkopíruje např. výhružný e-mail raději odjinud, nepoužije pro spam nebo phishing nějakou již existující „šablonu“? (Systém má však dokázat odlišit původní text třeba od citace části cizího dopisu např. při odpovědích; citace pak do analýzy nezahrne.)
Podrobnosti přináší Scienceworld.cz.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.