Nebezpeční roboti: sci-fi, nebo realita?

Aktuality |

Roboty ohrožující člověka známe asi hlavně z úvah I. Asimova o robotických zákonech nebo z filmů typu Terminátor. Vědci z University of Washington ale nyní zveřejnili studii, podle níž roboti ohrožující člověka nemusejí být sci-fi. Ne snad, že by nám robotické hračky nebo pomocníci v domácnostech ukládali o život, ale platí pro ně stejná rizika, […]




Roboty ohrožující člověka známe asi hlavně z úvah I. Asimova o robotických zákonech nebo z filmů typu Terminátor. Vědci z University of Washington ale nyní zveřejnili studii, podle níž roboti ohrožující člověka nemusejí být sci-fi. Ne snad, že by nám robotické hračky nebo pomocníci v domácnostech ukládali o život, ale platí pro ně stejná rizika, jako pro jakékoliv počítačové systémy. Dnes používaní roboti se obvykle dají řídit přes Internet nebo přes WiFi a týkají se jich tedy veškeré zranitelnosti těchto technologií.

Hacknutý robot může dělat něco trochu jiného, než má, může vrážet do nábytku, ničit zařízení bytu nebo sám sebe. Hlavním rizikem je ale to, že kompromitované zařízení se nebude chovat nijak zvláštně, ale data ze svých senzorů bude posílat svému novému pánovi. Roboti tedy mohou fungovat jako špionážní zařízení, a i když je otázka, co užitečného by pro útočníka mohly zjistit (zatím se prakticky nenasazují ve firemním sektoru), podle výzkumníků jsou s tím spojená rizika už reálná.

Více na toto téma článek na SecurityWorldu.











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.