Magnetické a elektrické pole si představujeme jako analogické jevy (ostatně jsou také propojené), nicméně mezi elektřinou a magnetismem je jeden ihned patrný rozdíl.
Elektricky nabité částice mohou existovat izolovaně, magnetické ne, nebo alespoň ne v běžných podmínkách. Když rozlomíte magnet, nezískáte jeden magnet „plusový“ a jeden „minusový“, opět se ustaví dvojice pólů.
Nemohl by ale existovat magnetický monopól? Uvažoval o něm už ve 30. letech Paul Dirac. Existuje teorie, že monopóly mohly existovat v exotických podmínkách raného vesmíru. Vědci z Helmholtz-Zentrum Berlin für Materialien und Energie a dalších institucí nyní v Science publikovali článek, který tvrdí, že monopóly objevili. Podmínky jsou opět poněkud exotické, teplota mezi 0,6 a 2 K, přičemž detekce monopólů byla provedena pomocí rozptylu neutronů.
Materiál, kde se monopól podařilo detekovat, byl Dy2Ti2O7 nebo Dy2TiO5 („Dysprosium titanate“, titan asi s oxidačním číslem 4, dysprosium je lanthanoid, takže Dy bude mít nejspíš oxidační číslo 3). Za ojedinělé vlastnosti je zřejmě spoluodpovědné speciální krystalické uspořádání, mřížka s geometrií pyrochlóru (to je úplně jiný minerál, podobná má být jen mřížka).
Zdroj: ScienceDaily – zde i podrobnosti, téma je to poněkud exotické (kdo z nás dosud slyšel o existenci dysprosia nebo pyrochlóru?), není to zřejmě tak, že by krystaly „opravdu byly“ monopóly; analogie s hypotetickými částicemi z raného vesmíru je spíše volná.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.