Elektrárnám na pobřeží hrozí medúzy

Aktuality |

Obrovská hejna drobných i velkých medúz dokáží zcela ucpat síta chránící čerpací potrubí mořské vody a ochromit tak provoz nejen elektráren, ale i dalších podniků, například odsolovacích zařízení na výrobu pitné vody, úpraven vytěžených rud, ale také čerpadel na lodích apod.




***tisková zpráva České nukleární společnosti

Elektrárny na mořském pobřeží v posledních letech ohrožuje zvyšující se počet medúz. Jejich rosolovitá těla dokáží ucpat přívod chladicí vody pro tepelné nebo jaderné elektrárny, a ty se pak musí na čas odstavit. Podle vědců přemnožení medúz může být způsobeno klimatickými změnami nebo značným znečištěním oceánů.
Prosincová zpráva americké NSF (National Science Foundation) uvedla, že jeden z prvních zaznamenaných případů, kdy těla medúz zcela přerušila přívod chladicí vody elektrárny, se odehrál již v roce 1999 na Filipínách, kdy po nucené odstávce o elektřinu na nějakou dobu přišlo 40 miliónů lidí. Ukázalo se, že obrovská hejna drobných i velkých medúz dokáží zcela ucpat síta chránící čerpací potrubí mořské vody a ochromit tak provoz nejen elektráren, ale i dalších podniků, například odsolovacích zařízení na výrobu pitné vody, úpraven vytěžených rud, ale také čerpadel na lodích apod. Podle zprávy NSF se škody počítané na milióny dolarů nyní odhadují spíše na miliardy.
Výzkumné programy v posledních letech dospěly k varovným závěrům o rostoucím počtu medúz i v dalších mořích, kde dosud nebyly v takovém počtu pozorovány. Zdá se, že medúzy také značně zmenšují výskyt rybího potěru a vajíček. Přírodovědci poukazují na výjimečnou přizpůsobivost medúz zcela rozdílných životním podmínkám. „V tom jim mohou konkurovat snad jen švábi,“ říkají.
Medúzy jsou stále častěji jedinými živými tvory, které rybáři vytáhnou ve svých sítích. Například ve vodách kolem Velké Británie klesl za posledních 20 let výskyt ryb na jednu desetinu. Medúzám se však naopak daří skvěle a stále jich přibývá.

Zdroj: Discover Magazine, NSF, The Telegraph (UK)








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.