Te-Hao Lee, Swarup Bhunia a Mehran Mehregany vytvořili elektromechanické přepínače, které se mohou stát základem složitějších logických obvodů. Pracují přitom i při teplotách 500 C, takže by se mohly uplatnit třeba při průzkumu Venuše. Pro kosmický výzkum je klíčové, že obvody z karbidu křemíku jsou odolné také vůči záření. Základem výrobního postupu mechanických přepínačů byla elektronová […]
Te-Hao Lee, Swarup Bhunia a Mehran Mehregany vytvořili elektromechanické přepínače, které se mohou stát základem složitějších logických obvodů. Pracují přitom i při teplotách 500 C, takže by se mohly uplatnit třeba při průzkumu Venuše. Pro kosmický výzkum je klíčové, že obvody z karbidu křemíku jsou odolné také vůči záření.
Základem výrobního postupu mechanických přepínačů byla elektronová litografie. Jako materiál vědci zvolili tepelně velmi stabilní karbid křemíků (SiC). Spínače mají velikost několika stovek nanometrů a byly do karbidu vyleptány pomocí plynného fluoridu sírového (SF6). Pro přenos informace se používá elektronů, spínače ale pracují mechanicky podobně jako klasický vypínač…
Podrobnosti na toto téma Computerworld.
O rizicích, jimž je elektronika vystavena ve vesmíru viz starší článek Bez ochranného deštníku se počítačům nežije lehko.
elektromechanický · hradlo · MEMS · počítač · tranzistor
Linkuj | Jagg | Delicious | Facebook | vybrali.sme.sk
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.