Finance od TAČR: hojení ran a vakcína na boreliózu

Aktuality |

Technologická agentura ČR podpořila významné objevy ve zdravotnictví.




tisková zpráva technologické agentury ČR

Vakcína proti Boreliózové infekci, výzkum biomateriálů na zlepšení hojení ran nebo řešení alergenových zátěží na populaci. To jsou jen některé z významných projektů v oblasti zdravotnictví, které v uplynulých čtyřech letech finančně podpořila Technologická agentura České republiky (TAČR).

Prvním z projektů, které TAČR finančně podpořila, byl výzkum zátěží alergeny na populaci. V České republice trpí těmito onemocněními až 30 procent obyvatel. Z nich je pak 8 procent astmatiků. „Úspěšný výzkum, který probíhal v letech 2011 až 2014, stanovil faktory vnějšího i vnitřního prostředí, které mají nějakým způsobem vliv na zdravotní zátěž dětské populace,“ vysvětlila Rut Bízková, předsedkyně TAČR.

Dalším projektem, na němž se TAČR podílela, byl výzkum a vývoj nových receptur a technologie potravin pro zvláštní lékařské účely (r. 2011 – 2014). Cílil na seniory okolo 80 let věku, kteří až z 50 procent trpí z různých důvodů podvýživou. V rámci projektu se týmy expertů i pracovníků soukromého sektoru zaměřili na vývoj nové potraviny, která by byla v tekuté formě, aby usnadnila konzumaci. Výsledný produkt, ve formě malé lahvičky, pokryje čtvrtinu denního přísunu energie – seniorovi tak stačí za den vypít pouze čtyři lahvičky. „Tím ovšem projekt neskončil. Další fází byly klinické pokusy, které prověřily snášenlivost receptury na seniorské populaci a zároveň odezvu jejich organismu,“ uvedla Rut Bízková. „Klinické pokusy dopadly úspěšně, senioři, kteří produkt konzumovali, dokonce během dvouměsíční studie začali přibývat na váze,“ dodala.

Mezi nejzajímavější projekty patří výzkum biomateriálů na zlepšení hojení ran. „Podařilo se vyvinout přípravek z řady Hcel, který nejenom pomáhá při hojení ran, ale také předchází infikování rány, a to nejen při akutních poraněních, ale také během operací,“ upozornila Rut Bízková. V první fázi výzkumu byly představeny prototypy, ovšem již nyní jsou produkty zahrnuty mezi výrobky, které hradí VZP.

Prozatím posledním projektem v oblasti zdravotnictví, na kterém se podílela TAČR, je vakcína proti Boreliózové infekci. Projekt skončil loni a výsledná vakcína pro veterinární použití by měla být na trhu za 4 roky. Pro použití v humánní medicíně se pak odhaduje zařazení na trh během šesti let. Během projektu byla podána patentová přihláška na Český patentový úřad. Účinná ochrana před touto nemocí, jež je přenášena klíšťaty, doposud chybí. „Jediný, alespoň částečně efektivní postup je včasné nasazení antibiotik. Právě tento výzkum může být důležitým krokem k tomu, abychom přišli na skutečně účinnou vakcínu v boji proti tak zákeřné nemoci“ zdůraznila Ruth Bízková.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.