V průběhu Galileovských nocí nabídlo několik observatoří na celém světě své dalekohledy ke vzdálenému použití komukoli na světě.
Poslední klíčový projekt Mezinárodního roku astronomie v globálním měřítku, vyhlášený dodatečně s ohledem na úspěch jarní akce „100 hodin astronomie“, proběhne po celém světě ve dnech 22. až 24. října 2009 (čtvrtek až sobota). Česká republika se k tomuto projektu přidává, i když to u nás nebude zdaleka poslední program Mezinárodního roku astronomie 2009.
Cílem Galileovských nocí je umožnit co největšímu počtu lidí zakusit to, co zažil Galileo před 400 lety v roce 1609, když namířil na oblohu svůj dalekohled. Program akce je stejný po celém světě – pozorování planety Jupiter, Měsíce, případně dalších objektů. Pozorování na hvězdárnách a v ulicích měst dalekohledy – porovnání tehdejší a dnešní technologie. Akce připravují hvězdárny, profesionální i amatérští astronomové, ale i jednotlivci.
Český organizační výbor Mezinárodního roku astronomie pod vedením Dr. Jiřího Grygara vyzval všechny – profesionální pracoviště, popularizační hvězdárny, astronomické společnosti, spolky, kluby i jednotlivce, aby ve svém okolí zorganizovali pozorování.
Zájemce může přijít na hvězdárny i později, do konce roku je planeta Jupiter dobře pozorovatelná. Nebo si může pořídit dalekohled pro začátečníky vyráběný oficiálním partnerem Mezinárodního roku astronomie firmou Celestron pod názvem Firstscope, tedy dalekohled pro začátečníky. Za přítulnou cenu pro každého 1 390 Kč je k dostání i v České republice u oficiálního zastoupení Celestronu Supra Praha, s.r.o. (www.celestron.cz).
V průběhu Galileovských nocí nabídlo několik observatoří na celém světě své dalekohledy ke vzdálenému použití komukoli na světě. Kdokoli z veřejnosti s přístupem k internetu bude mít možnost pořídit si fotografii astronomického objektu pěkně z teplíčka svého domova, a to zdarma. Ke vzdálenému pozorování nejsou zapotřebí žádné speciální schopnosti vyjma základní počítačové gramotnosti a alespoň základní znalosti anglického jazyka (v projektu prozatím není zapojen žádný český dalekohled). Bližší informace o všem se dočtete na http://www.galileannights.org/remote_observing.html, kde jsou také vyjmenovány dalekohledy nebo observatoře, které přislíbily spoluúčast na projektu, společně s instrukcemi, jak se na stránkách daných institucí zorientovat a získat vlastní fotografii objektu hvězdné oblohy.
Přehled akcí Galileovských nocí v České republice
Název: Galileovská noc
Datum: 22.10.2009 – 23.10.2009
Místo konání: Hvězdárna prof. Františka Nušla při DDM v Jindřichově Hradci
Hvězdárna prof. Františka Nušla bude pro tuto příležitost otevřena ve čtvrtek a v pátek 22. a 23. 10. 2009 od 19:30 do 22:00 hodin. Oba dny bude otevřeno i odpoledne v běžných návštěvních hodinách, tedy od 13:30 do 15:30 hodin pro pozorování Slunce.
Název: Galileovský.čtvrtek.
Datum: 22.10.2009
Místo konání: Hvězdárna a planetárium České Budějovice
GALILEOVSKÝ ČTVRTEK na českobudějovické hvězdárně se koná ve čtvrtek 22. října 2009 od 18.00 do 20.00 hodin. Pozorování Jupitera a Galileovských měsíců a Měsíce v kopuli hvězdárny (pouze za jasného počasí!).
Název: Galileovské noci
Datum: 22.10.2009 – 24.10.2009
Místo konání: Hvězdárna a planetárium M. Koperníka v Brně
Za jasného počasí pozorování planety Jupiter – od 20.00 hodin do 22.00 hodin. Přijít ale můžete i v jiný termín, Jupiter je viditelný až do konce roku!
Název: Galileovská noc
Datum: 22.10.2009 – 24.10.2009
Místo konání: Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové
20:30 Pozorování Měsíce, Jupitera a dalších nebeských objektů pomocí 20 cm refraktoru v hlavní kopuli hvězdárny a počítačem řízeného dalekohledu na terase. Návštěvníci dostanou brožurku „Po stopách Galilea“ s návodem na vyrobení dalekohledu vydanou Českým organizačním výborem k Mezinárodnímu roku astronomie. Několik galileovských nocí jsme pro návštěvníky připravili již v září a na začátku října, pokračovat v nich budeme i v listopadu. Pozorování se koná vždy ve středu, v pátek a v sobotu od 20:30.
Název: 24 hodin astronomie aneb co viděl Galileo
Datum: 23.10.2009 – 24.10.2009
Místo konání: Hvězdárna v Úpici
Hvězdárna v Úpici a Východočeská pobočka České astronomické společnosti pořádají v rámci Mezinárodního roku astronomie a projektu Galileovské noci na Hvězdárně v Úpici „24 hodin astronomie aneb co viděl Galileo“ s následujícím programem: v pátek 23.10. od 16. hodiny přednáška „Co viděl Galileo aneb postavte si malý dalekohled“, v pátek 23.10. od 19. hodiny přednáška „Jupiter – král planet“ a pozorování Jupitera a dalších objektů vesmíru, v sobotu 24.10. od 10. hodiny prohlídka slunečního oddělení a seismické stanice a pozorování Slunce projekcí tak, jak činil Galileo Galilei, i když menším dalekohledem.
Název: Galileovské noci
Datum: 22.10.2009 – 24.10.2009
Místo konání: Hvězdárna a planetárium J. Palisy VŠB-TU Ostrava
Pozorovací večery v rámci celosvětové akce Galileovské noci. Pozorovat se bude Měsíc, Jupiter a další objekty hvězdného nebe a povídat se bude o vývoji dalekohledů od dob Galilea po současnost. Koná se pouze v případě jasného počasí.
Název: Den na hvězdárně aneb 25 hodin s astronomií
Datum: 24.10.2009 – 25.10.2009
Místo konání: Hvězdárna v Rokycanech
Hvězdárna v Rokycanech je malou popularizační hvězdárnou, která nemá ani nejmenší ambice na to, aby do čtyř dnů vtěsnala 100 hodin astronomie jako velká světová astronomická centra v rámci nadnárodních projektů IYA 2009. Co však umíme a dokážeme, to je pozvat zájemce o astronomii na Den na hvězdárně, který bude mít celých 25 hodin.
Takový den je ovšem v průběhu roku vždy pouze jeden. V Mezinárodním roce astronomie 2009 příležitost dostaneme mezi poledny 24. a 25. října. Pro ty, kteří ještě nevědí o čem je řeč malá nápověda – právě v noci ze soboty na neděli z 24. na 25. 10. 2009 se budeme od letního
času vracet ke klasickému času středoevropskému. A právě tím získáme zmiňovanou mimořádnou 25. hodinu našeho „dlouhého“ astronomického dne. Budeme rádi, pokud se k nám přidají o posledním říjnovém víkendu i další české hvězdárny a uvidíme, kolik astronomie dokážeme společně dát dohromady. Pevně věřím, že to bude více něž těch světových jarních sto.
Název: 1. hvězdářský večer v Rudné u Prahy
Datum: 25.10.2009
Místo konání: Rudná u Prahy
Neděle 25. října od 18:30 hodin, malé hřiště základní školy, Masarykova ul. Rudná je 10 minut autobusem od metra B, stanice Zličín. Základní škola se nachází uprostřed Rudné, mezi hlavní ulicí Masarykova a ulicí V Aleji. Za příznivého počasí pozorování oblohy dalekohledy – krátery na Měsíci, měsíce planety Jupiter, které pozoroval Galileo Galilei a další objekty. V budově základní školy proběhne promítání nádherných snímků z vesmíru i kosmonautiky.
Název: Galileovské noci v Ondřejově
Datum: 22.10.2009 – 24.10.2009
Místo konání: Ondřejov, observatoř Astronomického ústavu AV ČR
Astronomický ústav AV ČR Vás srdečně zve za jasného počasí na Galileovské noci na observatoři v Ondřejově ve dnech 22. až 24. října 2009. Denně od čtvrtka do soboty se bude za jasného počasí konat zdarma pozorování pro veřejnost, a to od 17 do 19 a od 19:30 do 21:30.
17:00 až 19:00 na historické hvězdárně pozorování přenosnými dalekohledy (zajišťuje Astronomický kroužek, pozorovat se bude Měsíc a Jupiter). 18:00 odchod od Muzea na historické hvězdárně k největšímu slunečnímu spektrografu ve střední Evropě (průměr objektivu 50 cm), který výjimečně nebude pozorovat Slunce, ale budete se moci podívat na Jupiter a v sobotu snad i na Měsíc (bude již zapadat později). HSFA 2 je v zadní části observatoře, můžete ho najít i sami, ale lépe bude využít organizovaného odchodu. Konec pozorování u HSFA 2 bude, až se všichni podívají a zodpoví se dotazy. 19:30 až 21:30 pozorování v historické Západní kopuli (Měsíc do západu a Jupiter). Dalekohledy budeme pozorovat Měsíc a největší planetu Sluneční soustavy Jupiter a připomeneme si tak v rámci celosvětové akce nazvané Galileovské noci Galileova pozorování před 400 lety. Budete si také moci vyzkoušet pohled replikou historického Galileova dalekohledu, abyste doslova zažili pocit Galilea, když svůj dalekohled poprvé namířil na Měsíc či Jupiter. Zveme i astronomy amatéry, majitele dalekohledů, přidejte se k nám a přijďte pozorovat svými přístroji s námi na historické hvězdárně v Ondřejově. Dohoda na telefonu 737 322 815 nebo na e-mailu suchan@astro.cz. V případě zatažené oblohy se pozorování nekoná. V sobotu 24. října 2009 od 17:30 se v případě špatného počasí uskuteční přednáška Dr. Pavla Ambrože na téma Jak to bylo s Galileovým dalekohledem? Sraz na historické hvězdárně u muzea.
Název: Přednáška a pozorování oblohy
Datum: 23.10.2009
Místo konání: Žďár nad Sázavou
Přednáška od 18:00 v Domě dětí a mládeže, Žďár nad Sázavou, Horní 3, následně pozorování oblohy na Hvězdárně (cyklostezka do Hamrů – u viaduktu).
Název: Večerní programy u dalekohledu
Datum: 1.2.2009 – 30.12.2009
Místo konání: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Hvězdárna Valašské Meziříčí pořádá každý pracovní den večer pozorování zajímavých objektů na obloze dalekohledem v centrální kopuli hvězdárny. Pozorování je doplněno odborným výkladem. Návštěvníci se dozvědí nejen jaké objekty pozorují, ale také to, co o nich astronomové pomocí velkých dalekohledů a astronomických družic zjistili. Můžete si tak vyzkoušet, jaké pocity asi zakoušel například Galileo Galilei, který přesně před 400 roky pravděpodobně jako první pozoroval dalekohledem hory a krátery na Měsíci, Jupiterovy měsíce, Saturnovy prstence, rozlišil hvězdy v Mléčné dráze apod. Během roku se začátky pozorování mění v závislosti na světelných podmínkách. Podrobnější informace o pozorovaných objektech a začátcích programů najdete na webových stránkách Hvězdárny Valašské Meziříčí.
Název: Co viděl Galileo?
Datum: 23.10.2009 – 24.10.2009
Místo konání: Hvězdárna Uherský Brod
Pozorování Jupiteru s pozorováním dobové i současné astronomické techniky od 19:00 na Hvězdárně DK. 23.10. Počátky astronomických pozorování dalekohledem – přednáší Ing. Rostislav Rajchl. Přednáška v rámci mezinárodní akce Co viděl Galileo?
Poslední klíčový projekt Mezinárodního roku astronomie v globálním měřítku, vyhlášený dodatečně s ohledem na úspěch jarní akce „100 hodin astronomie“, proběhne po celém světě ve dnech 22. až 24. října 2009 (čtvrtek až sobota). Česká republika se k tomuto projektu přidává, i když to u nás nebude zdaleka poslední program Mezinárodního roku astronomie 2009.
Cílem Galileovských nocí je umožnit co největšímu počtu lidí zakusit to, co zažil Galileo před 400 lety v roce 1609, když namířil na oblohu svůj dalekohled. Program akce je stejný po celém světě – pozorování planety Jupiter, Měsíce, případně dalších objektů. Pozorování na hvězdárnách a v ulicích měst dalekohledy – porovnání tehdejší a dnešní technologie. Akce připravují hvězdárny, profesionální i amatérští astronomové, ale i jednotlivci.
Český organizační výbor Mezinárodního roku astronomie pod vedením Dr. Jiřího Grygara vyzval všechny – profesionální pracoviště, popularizační hvězdárny, astronomické společnosti, spolky, kluby i jednotlivce, aby ve svém okolí zorganizovali pozorování.
Ten může přijít na hvězdárny i později, do konce roku je planeta Jupiter dobře pozorovatelná. Nebo si může pořídit dalekohled pro začátečníky vyráběný oficiálním partnerem Mezinárodního roku astronomie firmou Celestron pod názvem Firstscope, tedy dalekohled pro začátečníky. Za přítulnou cenu pro každého 1 390 Kč je k dostání i v České republice u oficiálního zastoupení Celestronu Supra Praha, s.r.o. (www.celestron.cz).
V průběhu Galileovských nocí nabídlo několik observatoří na celém světě své dalekohledy ke vzdálenému použití komukoli na světě. Kdokoli z veřejnosti s přístupem k internetu bude mít možnost pořídit si fotografii astronomického objektu pěkně z teplíčka svého domova, a to zdarma. Ke vzdálenému pozorování nejsou zapotřebí žádné speciální schopnosti vyjma základní počítačové gramotnosti a alespoň základní znalosti anglického jazyka (v projektu prozatím není zapojen žádný český dalekohled). Bližší informace o všem se dočtete na http://www.galileannights.org/remote_observing.html, kde jsou také vyjmenovány dalekohledy nebo observatoře, které přislíbily spoluúčast na projektu, společně s instrukcemi, jak se na stránkách daných institucí zorientovat a získat vlastní fotografii objektu hvězdné oblohy.
Přehled akcí Galileovských nocí v České republice
Název: Galileovská noc
Datum: 22.10.2009 – 23.10.2009
Místo konání: Hvězdárna prof. Františka Nušla při DDM v Jindřichově Hradci
Hvězdárna prof. Františka Nušla bude pro tuto příležitost otevřena ve čtvrtek a v pátek 22. a 23. 10. 2009 od 19:30 do 22:00 hodin. Oba dny bude otevřeno i odpoledne v běžných návštěvních hodinách, tedy od 13:30 do 15:30 hodin pro pozorování Slunce.
Název: Galileovský.čtvrtek.
Datum: 22.10.2009
Místo konání: Hvězdárna a planetárium České Budějovice
GALILEOVSKÝ ČTVRTEK na českobudějovické hvězdárně se koná ve čtvrtek 22. října 2009 od 18.00 do 20.00 hodin. Pozorování Jupitera a Galileovských měsíců a Měsíce v kopuli hvězdárny (pouze za jasného počasí!).
Název: Galileovské noci
Datum: 22.10.2009 – 24.10.2009
Místo konání: Hvězdárna a planetárium M. Koperníka v Brně
Za jasného počasí pozorování planety Jupiter – od 20.00 hodin do 22.00 hodin. Přijít ale můžete i v jiný termín, Jupiter je viditelný až do konce roku!
Název: Galileovská noc
Datum: 22.10.2009 – 24.10.2009
Místo konání: Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové
20:30 Pozorování Měsíce, Jupitera a dalších nebeských objektů pomocí 20 cm refraktoru v hlavní kopuli hvězdárny a počítačem řízeného dalekohledu na terase. Návštěvníci dostanou brožurku „Po stopách Galilea“ s návodem na vyrobení dalekohledu vydanou Českým organizačním výborem k Mezinárodnímu roku astronomie. Několik galileovských nocí jsme pro návštěvníky připravili již v září a na začátku října, pokračovat v nich budeme i v listopadu. Pozorování se koná vždy ve středu, v pátek a v sobotu od 20:30.
Název: 24 hodin astronomie aneb co viděl Galileo
Datum: 23.10.2009 – 24.10.2009
Místo konání: Hvězdárna v Úpici
Hvězdárna v Úpici a Východočeská pobočka České astronomické společnosti pořádají v rámci Mezinárodního roku astronomie a projektu Galileovské noci na Hvězdárně v Úpici „24 hodin astronomie aneb co viděl Galileo“ s následujícím programem: v pátek 23.10. od 16. hodiny přednáška „Co viděl Galileo aneb postavte si malý dalekohled“, v pátek 23.10. od 19. hodiny přednáška „Jupiter – král planet“ a pozorování Jupitera a dalších objektů vesmíru, v sobotu 24.10. od 10. hodiny prohlídka slunečního oddělení a seismické stanice a pozorování Slunce projekcí tak, jak činil Galileo Galilei, i když menším dalekohledem.
Název: Galileovské noci
Datum: 22.10.2009 – 24.10.2009
Místo konání: Hvězdárna a planetárium J. Palisy VŠB-TU Ostrava
Pozorovací večery v rámci celosvětové akce Galileovské noci. Pozorovat se bude Měsíc, Jupiter a další objekty hvězdného nebe a povídat se bude o vývoji dalekohledů od dob Galilea po současnost. Koná se pouze v případě jasného počasí.
Název: Den na hvězdárně aneb 25 hodin s astronomií
Datum: 24.10.2009 – 25.10.2009
Místo konání: Hvězdárna v Rokycanech
Hvězdárna v Rokycanech je malou popularizační hvězdárnou, která nemá ani nejmenší ambice na to, aby do čtyř dnů vtěsnala 100 hodin astronomie jako velká světová astronomická centra v rámci nadnárodních projektů IYA 2009. Co však umíme a dokážeme, to je pozvat zájemce o astronomii na Den na hvězdárně, který bude mít celých 25 hodin.
Takový den je ovšem v průběhu roku vždy pouze jeden. V Mezinárodním roce astronomie 2009 příležitost dostaneme mezi poledny 24. a 25. října. Pro ty, kteří ještě nevědí o čem je řeč malá nápověda – právě v noci ze soboty na neděli z 24. na 25. 10. 2009 se budeme od letního
času vracet ke klasickému času středoevropskému. A právě tím získáme zmiňovanou mimořádnou 25. hodinu našeho „dlouhého“ astronomického dne. Budeme rádi, pokud se k nám přidají o posledním říjnovém víkendu i další české hvězdárny a uvidíme, kolik astronomie dokážeme společně dát dohromady. Pevně věřím, že to bude více něž těch světových jarních sto.
Název: 1. hvězdářský večer v Rudné u Prahy
Datum: 25.10.2009
Místo konání: Rudná u Prahy
Neděle 25. října od 18:30 hodin, malé hřiště základní školy, Masarykova ul. Rudná je 10 minut autobusem od metra B, stanice Zličín. Základní škola se nachází uprostřed Rudné, mezi hlavní ulicí Masarykova a ulicí V Aleji. Za příznivého počasí pozorování oblohy dalekohledy – krátery na Měsíci, měsíce planety Jupiter, které pozoroval Galileo Galilei a další objekty. V budově základní školy proběhne promítání nádherných snímků z vesmíru i kosmonautiky.
Název: Galileovské noci v Ondřejově
Datum: 22.10.2009 – 24.10.2009
Místo konání: Ondřejov, observatoř Astronomického ústavu AV ČR
Astronomický ústav AV ČR Vás srdečně zve za jasného počasí na Galileovské noci na observatoři v Ondřejově ve dnech 22. až 24. října 2009. Denně od čtvrtka do soboty se bude za jasného počasí konat zdarma pozorování pro veřejnost, a to od 17 do 19 a od 19:30 do 21:30.
17:00 až 19:00 na historické hvězdárně pozorování přenosnými dalekohledy (zajišťuje Astronomický kroužek, pozorovat se bude Měsíc a Jupiter). 18:00 odchod od Muzea na historické hvězdárně k největšímu slunečnímu spektrografu ve střední Evropě (průměr objektivu 50 cm), který výjimečně nebude pozorovat Slunce, ale budete se moci podívat na Jupiter a v sobotu snad i na Měsíc (bude již zapadat později). HSFA 2 je v zadní části observatoře, můžete ho najít i sami, ale lépe bude využít organizovaného odchodu. Konec pozorování u HSFA 2 bude, až se všichni podívají a zodpoví se dotazy. 19:30 až 21:30 pozorování v historické Západní kopuli (Měsíc do západu a Jupiter). Dalekohledy budeme pozorovat Měsíc a největší planetu Sluneční soustavy Jupiter a připomeneme si tak v rámci celosvětové akce nazvané Galileovské noci Galileova pozorování před 400 lety. Budete si také moci vyzkoušet pohled replikou historického Galileova dalekohledu, abyste doslova zažili pocit Galilea, když svůj dalekohled poprvé namířil na Měsíc či Jupiter. Zveme i astronomy amatéry, majitele dalekohledů, přidejte se k nám a přijďte pozorovat svými přístroji s námi na historické hvězdárně v Ondřejově. Dohoda na telefonu 737 322 815 nebo na e-mailu suchan@astro.cz. V případě zatažené oblohy se pozorování nekoná. V sobotu 24. října 2009 od 17:30 se v případě špatného počasí uskuteční přednáška Dr. Pavla Ambrože na téma Jak to bylo s Galileovým dalekohledem? Sraz na historické hvězdárně u muzea.
Název: Přednáška a pozorování oblohy
Datum: 23.10.2009
Místo konání: Žďár nad Sázavou
Přednáška od 18:00 v Domě dětí a mládeže, Žďár nad Sázavou, Horní 3, následně pozorování oblohy na Hvězdárně (cyklostezka do Hamrů – u viaduktu).
Název: Večerní programy u dalekohledu
Datum: 1.2.2009 – 30.12.2009
Místo konání: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Hvězdárna Valašské Meziříčí pořádá každý pracovní den večer pozorování zajímavých objektů na obloze dalekohledem v centrální kopuli hvězdárny. Pozorování je doplněno odborným výkladem. Návštěvníci se dozvědí nejen jaké objekty pozorují, ale také to, co o nich astronomové pomocí velkých dalekohledů a astronomických družic zjistili. Můžete si tak vyzkoušet, jaké pocity asi zakoušel například Galileo Galilei, který přesně před 400 roky pravděpodobně jako první pozoroval dalekohledem hory a krátery na Měsíci, Jupiterovy měsíce, Saturnovy prstence, rozlišil hvězdy v Mléčné dráze apod. Během roku se začátky pozorování mění v závislosti na světelných podmínkách. Podrobnější informace o pozorovaných objektech a začátcích programů najdete na webových stránkách Hvězdárny Valašské Meziříčí.
Název: Co viděl Galileo?
Datum: 23.10.2009 – 24.10.2009
Místo konání: Hvězdárna Uherský Brod
Pozorování Jupiteru s pozorováním dobové i současné astronomické techniky od 19:00 na Hvězdárně DK. 23.10. Počátky astronomických pozorování dalekohledem – přednáší Ing. Rostislav Rajchl. Přednáška v rámci mezinárodní akce Co viděl Galileo?
***Tisková zpráva České astronomické společnosti, upraveno
Komentáře
31.07.2014, 00:59
.... thank you....
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.