George Boole, zrod moderní logiky a počítače

Aktuality |

V seriálu průkopníci informačního věku, který vychází v CIO-BusinessWorld, přišela tentokrát řada na Geogre Boolea, zakladatele moderní logiky. Je zajímavé, že v jeho době se jeho práce nijak neprotla s úsilím Charlese Babageho, i když oba muži se setkali. Na základě Booleových prací byla vyvinuta teorie konečných automatů. „Po celý středověk a novověk se logika, zpravidla […]




V seriálu průkopníci informačního věku, který vychází v CIO-BusinessWorld, přišela tentokrát řada na Geogre Boolea, zakladatele moderní logiky. Je zajímavé, že v jeho době se jeho práce nijak neprotla s úsilím Charlese Babageho, i když oba muži se setkali. Na základě Booleových prací byla vyvinuta teorie konečných automatů.

„Po celý středověk a novověk se logika, zpravidla s přívlastkem aristotelovská, těšila spíše zájmu filozofů než matematiků. I když se obsahem příliš nelišila od té současné, její doménou byla pouze slova. Náplň tohoto oboru spočívala ve zjišťování, zda slovní formulace výroků odpovídají klasickým schématům, jak je formuloval již starověký Aristoteles. Za radikální proměnou této filozofické disciplíny stál irský matematik, jenž v polovině 19. století založil obor matematické logiky. Jádrem jeho zjištění bylo, že v základním modelu logického uvažování lze vystačit se třemi operátory (and, or a not).“

Celý portrét Geogre Boolea.











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.