Grafologie bývá často spojena s nejrůznějšími pavědami, sama o sobě však může mít i vědecký základ, hlavně v kombinaci s dalšími technologiemi.
Sara Rosenblum a Gil Luria z University of Haifa nyní přišly s tím, že mnohem účinnější je grafologie s použitím počítače. Tím se nemyslí jen počítačové vyhodnocení naskenovaného rukopisu, ale přímo psaní perem na displej tabletu. Přitom se kromě vlastního rukopisu získá celá řada dalších údajů, které je obtížné vědomě ovládat: například poměr doby psaní perem po displeji versus doba, kdy je pero ve vzduchu, výšky, do které člověk zvedá pero, tlak na povrch při psaní…
Co je ale nejzajímavější, tyto charakteristiky se údajně liší u člověka podle toho, zda píše pravdu, nebo lže. Vlastním cílem výzkumu totiž není ani tak použití grafologie k odhadu povahových vlastností, ale v roli detektoru lži. Samozřejmě jako jeden z ukazatelů, kombinovaných s dalšími metodami…
Zdroj: ScienceDaily
Poznámky:
Možná se analýza písma na tabletu ještě kombinuje se sledováním kamerou? To zdroj neuvádí. Ani to, jak/zda je tablet pro tyto účely třeba hardwarově upravit.
Určité pochybnosti o „převýznamování“ grafologie viz také článek Proč píšeme zprava doleva.
Naopak jiná vlastnost písma, styl, se nedávno ukázala být zřejmě vědomě napodobitelná (SecurityWorld: Styl dopisu lze napodobit).
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.