Hadcové půdy představují nehostinné prostředí s velikým nadbytkem hořčíku v poměru k vápníku, nedostatkem základních živin, zvýšeným obsahem těžkých kovů a nízkou schopností zadržovat vodu.
Neustálý mnohonásobný abiotický stres může podpořit adaptaci rostlin, zrychlit speciaci a vést ke vzniku odlišných hadcových vegetací s nízkou produktivitou a vysokým stupněm endemismu.
Hyfy hub tvořící arbuskulární mykorhizu pronikají do buněk kořene rostlin. O důležitosti takových hub (AMF) v hadcových půdách se dosud ví velmi málo, stejně jako o funkčních „rostlino-půdních“ vztazích. Nicméně můžeme zde očekávat hojný výskyt těchto hub, které významně podporují růst a výživu rostlin.
Pavla Doubková a Jan a Radka Sudovi (Botanický ústav v Průhonicích, Katedra botaniky a Katedra experimentální biologie rostlin PřF) se rozhodli testovat následující hypotézu: vyvinuly si AMF a jejich hostující rostliny toleranci vůči hadcovým půdám a tím i schopnost lépe přežívat v takových podmínkách?
Jako pokusná rostlina byla vybrána Knautia arvensis (chrastavec rolní). K experimentu je vhodná proto, že: 1) tvoří arbuskulární mykorhizu, 2) vyskytuje se nejen na hadcových, ale i jiných půdách, 3) tvoří diploidní i tetraploidní populace na stejných lokalitách. Dalšími zúčastněnými v pokusu byly: hadcové a ne-hadcové půdy a izoláty AMF.
Výsledky po 3-měsíčním pěstování různých kombinací rostlin, půd a hub jsou následující:
Rozdíly mezi diploidními a tetraploidními populacemi se neprojevily, ale ukázaly se odlišnosti mezi hadcovými a nehadcovými populacemi, jakož i AMF izoláty. Lepší prospívání hadcových rostlin na vlastní půdě je nejspíše způsobené tolerancí k akumulaci hořčíku v pletivech kořínků. Houba z hadcových půd, v hadcové půdě a s hadcovou rostlinou značně rostlinu kolonizovala, urychlila klíčení a umožnila snazší získávání fosforu, což se zdá být zásadním mechanismem, jak houba podporuje klíčení své hostitelky.
Hadcové rostliny byly značně více osídlené houbami v hadcové půdě než jejich nehadcové kolegyně, ale zároveň působení hadcové půdy na rostliny se ukázalo být závislé na typu izolátu houby. Přestože arbuskulární mykorhiza významně podporuje růst rostlin na hadcových půdách, chrastavce na chudých ne-hadcových půdách byly na mykorhize více závislé, než chrastavce na půdách hadcových. Další zajímavým zjištěním se ukázalo být, že díky pomoci AM v získávání fosforu v ne-hadcových půdách došlo ke změně z nedostatku fosforu na limitaci dusíkem. Zároveň nastala zvýšená N-limitace v půdách hadcových.
Původní článek: Doubková P., Suda J., Sudová R., 2012: The symbiosis with arbuscular mycorrhizal fungi contributes to plant tolerance to serpentine edaphic stress; Soil Biology & Biochemistry 44, 56-64.
Zpracovala: Radka Nováková
Převzato z popularizační rubriky Přírodovědecké fakulty UK Praha
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.