Horká etylenová bouře v atmosféře Saturnu

Aktuality |

Dalekohled VLT Evropské jižní observatoře, Infračervený teleskop NASA na Havaji a sonda Cassini pozorovali zajímavé změny v atmosféře Saturnu. Velká bouře v atmosféře pána prstenců je na rozdíl od své slavné kolegyně z Jupiteru pouhým dočasným jevem. Její největší rysy se projevují v infračervené části spektra. Bouři totiž předchází oválná skvrna, která je o 65°C teplejší než okolní […]




Dalekohled VLT Evropské jižní observatoře, Infračervený teleskop NASA na Havaji a sonda Cassini pozorovali zajímavé změny v atmosféře Saturnu.

Velká bouře v atmosféře pána prstenců je na rozdíl od své slavné kolegyně z Jupiteru pouhým dočasným jevem. Její největší rysy se projevují v infračervené části spektra. Bouři totiž předchází oválná skvrna, která je o 65°C teplejší než okolní atmosféra planety.

Spektroskopická pozorování také odhalila výrazné zastoupení etylenu ve skvrně, jehož původ zůstává velkou záhadou. „Velká jarní bouře“ řádila v atmosféře Saturnu od prosince 2010 a především pak v roce 2011. Podle odhadů by měla z atmosféry planety zmizet do konce příštího roku.

 

Animace vývoje bouře 

 

Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno. 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.