Hvězdy s obřími planetami mohou vypadat starší

Aktuality |

Vliv planet na mateřské hvězdy je zřejmě větší, než se na první pohled může zdát. Ukazují to některé nové studie a to včetně nového pozorování dalekohledu Chandra.




Určit stáří hvězdy není vůbec snadný úkol. Napovědět může například rotace, protože čím je hvězda starší, tím se otáčí pomaleji. Ale ani změření rotace není nic snadného. Dělá se to obvykle podobně, jako se objevují exoplanety. Pokud je v atmosféře hvězdy velká hvězdná skvrna, poklesne nepatrně jasnost hvězdy (skvrny jsou tmavší). Stačí tak změřit, za jak dlouho se skvrna vrátí.

Mladší hvězdy jsou také aktivnější, vykazují silnější magnetické pole a emise rentgenového záření. Ignazio Pillitteri (Istituto Nazionale di Astrofisica, Palermo) se společně se svými kolegy podíval na hvězdu WASP-18, a to prostřednictvím kosmické rentgenové observatoře Chandra.

Stáří hvězdy se odhaduje na 600 milionů let nebo při započtení nejistot na 500 milionů až 2 miliardy let. Hvězda by tedy měla být ještě relativně mladá a aktivní. Chandra svým rentgenovým okem ale nic moc nezměřila. WASP-18 je o dva řády méně aktivní, než by ve svém věku měla být.

Podle vědců je to důsledek vztahu mezi emisemi rentgenového záření a magnetickým pole. To je pak narušeno přítomností exoplanety.

WASP-18 b je skutečným obrem. Je sice pouze nepatrně větší než Jupiter, za to však více než 10krát hmotnější. Okolo hvězdy navíc oběhne jednou za 23 hodin ve vzdálenosti téměř 50krát menší, než v jaké obíhá Země kolem Slunce.

Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno.








Související články




Komentáře

20.11.2014, 01:03

.... ñïñ....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.