Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


IBM má nejvíc patentů, řadu vynálezů ale nabízí i volně

***tisková zpráva společnosti IBM 

IBM také ohlásila, že vůbec poprvé bude nabízet své know-how vynálezů a software pro správu patentového portfolia klientům, kteří chtějí zlepšit správu intelektuálního majetku (IP) a tím podpořit strategie růstu na základě inovací.

Know-how IBM a software pro správu patentů pomůže inovativním společnostem efektivně zhodnotit jejich patentová portfolia, identifikovat nové příležitosti k patentování a těsněji provázat obchodní a IP strategie.

Společnost IBM v roce 2009 množstvím získaných patentů téměř čtyřikrát předstihla Hewlett-Packard a také překonala množství patentů získaných dohromady společnostmi Microsoft, Hewlett-Packard, Oracle, Apple, Accenture a Google.

Společnosti s největším množstvím amerických patentů za rok 2009*

1 IBM 4 914

2 Samsung 3 611

3 Microsoft 2 906

4 Canon 2 206

5 Panasonic 1 829

6 Toshiba 1 696

7 Sony 1 680

8 Intel 1 537

9 Seiko Epson 1 330

10 HP 1 273

* Data poskytla IFI Patent Intelligence

 

Kromě toho IBM v roce 2009 zveřejnila téměř 4 000 technických vynálezů, které nepřihlásila k patentové ochraně, ale volně je zpřístupnila odborné veřejnosti. IBM publikovala tyto objevy v rámci svého závazku zvyšovat kvalitu patentů. Vynálezy jsou tak volně dostupné ve veřejné databázi tzv. dosavadní stav techniky (prior art) a mohou být uváděny patentovými úřady pro omezení rozsahu patentových žádostí. Snahy společnosti o zveřejnění mohou také podpořit návazné inovace a dynamický růst firem.

V rámci svého plánu pomáhat firmám budovat a podporovat prostředí vynálezů a inovací bude IBM nabízet přístup ke svému vyspělému softwaru pro správu portfolia vynálezů a patentů a know-how v této oblasti prostřednictvím smluv s klienty. To může přispět k růstu díky podpoře vývoje patentových portfolií s vyšší hodnotou.

Odborníci společnosti IBM na patenty a intelektuální vlastnictví vyvíjejí a využívají software pro správu patentů již déle než deset let. Pomáhá jim analyzovat, posuzovat a efektivně spravovat podnikové portfolio 30 000 amerických patentů.

V rámci služeb správy patentů a intelektuálního vlastnictví bude IBM poskytovat klientům know-how pro plánování, tvorbu a využívání zavedených nebo vznikajících IP portfolií. Tyto služby však nebudou zahrnovat právní poradenství. Know-how IBM může klientům pomoci posoudit IP infrastrukturu, identifikovat oblasti s vysokým potenciálem pro vynálezy a budovat portfolio intelektuálního vlastnictví.

Přístup k verzi softwaru IBM pro správu patentového portfolia, jež je založen na platformě Lotus Notes, je v současné době dostupný klientům, jimž IBM poskytuje know-how. Webová verze tohoto nástroje je ve vývoji a bude zpřístupněna ve druhém pololetí roku 2010. Klientům, kteří mají zájem využívat tento software, vypracují odborní konzultanti týmu IBM Intellectual Property and Licensing plán odpovídající jejich individuálním potřebám.

Nabídka IBM know-how správy patentů je okamžitě k dispozici. Ceny budou stanovovány případ od případu.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru