Včera v 10:08 zaburácely v Indii motory nosné rakety PSLV. Tentokrát nebyla na jejím vrcholu družice, ale první indická sonda k Marsu. Po Měsíci chce Indie dobýt také rudou planetu a zařadit se tak do prestižního klubu vedle SSSR, USA, Evropy a Japonska, ačkoliv Zemi vycházejícího slunce se nakonec Mars dobýt nepovedlo. Zda bude Indie úspěšnější, to se dozvíme v září 2014.
Do konce listopadu zůstane sonda Mangalyaan na velmi protáhlé eliptické dráze (377 – 80 000 km) kolem Země s oběžnou dobou 76 hodin. Na meziplanetární dráhu se vydá až 30. listopadu.
Hlavním úkolem sondy je především testování a získávání zkušeností pro mladý indický výzkum Sluneční soustavy. Na palubě je samozřejmě také celá řada vědeckých přístrojů zejména pro výzkum atmosféry.
Indie se zapsala do historie kosmonautiky hned dvakrát. Nejen tím, že vyslala svou první sondu k Marsu, ale také zcela opačným postupem jejího vývoje. Zatímco běžnou praxí je postupné odkládání a prodražování projektu, Indie sondu postavila díky silné finanční injekci za pouhých 15 měsíců!
Už 18. listopadu má k Marsu odstartovat také americká sonda MAVEN, která se zaměří na výzkum atmosféry.
Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno.