Innovating Minds: cena za matraci i pěstování kukuřice s houbami

Aktuality |

Student z Maďarska se podílel na vývoji nového typu matrace, tzv. EFC (Energy Free Control) matrace...




Poznámka: o houbách obalujících kořeny rostlin a technologickém využití (jeden z dále vítězných projektů, viz dále) viz např. článek Mykorrhiza: Houby jsou s rostlinami už půl miliardy let

***oznámení sdružení Česká hlava

 

Tento rok se již podruhé udělí ceny v  mezinárodní soutěži určené pro středoškolské studenty, především vědeckých a technických oborů Innovating Minds 2009. Soutěž vyhlašuje společnost Česká hlava s.r.o. spolu s předsedou Senátu Parlamentu České republiky MUDr. Přemyslem Sobotkou a ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Jde o ojedinělou soutěž, kdy o českou cenu mohou usilovat nejnadanější studenti z celé Evropy.

 

Letošní ročník soutěže proběhl v rámci Evropského roku kreativity a inovací, který byl pro letošní rok vyhlášen Evropskou unií. Do soutěže se svými pracemi přihlásilo na 70 jednotlivců a týmů z 15 evropských zemí. Práce posuzovala a hodnotila prestižní mezinárodní porota, ve které jsou i držitelé Nobelových cen. Na základě rozhodnutí odborné poroty vyhráli studenti z Itálie, Španělska, Slovinska a Maďarska. Vítěz v každé kategorii získává finanční odměnu ve výši 5 000 eur.

Smyslem celého projektu je přispět k celoevropské snaze o zvýšení zájmu a podpory vědecko-technických studijních oborů a motivace mladých studentů k dalším úspěchům na poli vědy a techniky.

Vítězové jednotlivých kategorií budou vyhlášeni ve večerních hodinách na slavnostním galavečeru v Rytířském sále Senátu ČR za přítomnosti mnoha významných osobností z politického, vědeckého i kulturního života.

 

V letošní soutěži byly vyhlášeny tyto soutěžní kategorie:

 

1) Informační a komunikační technologie

Cena se uděluje za projekt, objev či počin, zpracovaný nebo realizovaný v oblasti informačních a komunikačních technologií s přihlédnutím k perspektivám jeho využitelnosti v praxi.

 

 

2) Zdraví a kvalita života, cena VZP ČR

Cena se uděluje za projekt, objev či počin, zpracovaný nebo realizovaný v jakémkoli oboru, pokud jeho výsledek směřuje ke zlepšení zdraví a kvality lidského života.

 

3) Životní prostředí, cena Veolia Voda a.s.

Cena se uděluje vědecko-technickému projektu, či objevu nebo počinu, který směřuje k ochraně a zlepšení životního prostředí a energetickým úsporám s ohledem na kvalitu životního prostředí.

 

4) Inovace výrobků a technologií

Cena se uděluje za inovaci výrobků a inovativní přístup, počin, odbornou činnost či projekt

v oblasti technologií s přihlédnutí k využitelnosti v praxi.

 

Odborná porota letos rozhodovala v tomto složení:

prof. Richard Hindls, rektor Vysoké školy ekonomické v Praze, Česká republika, předseda

prof. Richard R. Ernst, nositel Nobelovy seny za chemii (1991), Švýcarsko

prof. Sigrid Peyerimhoff, prezidentka Mezinárodní akademie kvantové a molekulární fyziky, Německo

Jiří Šneberger, místopředseda Senátu ČR, Česká republika

Martin Jahn, generální ředitel VW Group Russia, Česká republika

prof. Dorte Salskov-Iversen, prorektorka Kopenhagen Business School, Dánsko

prof. Rudolf Hanka, University of Cambridge, Velká Británie

prof. Jan Z. Kubes, ředitel MBA Consulting Projects, IMD Lausanne, Švýcarsko

prof. Jiří Drahoš, předseda Akademie věd ČR, Česká republika

prof. Kurt Wüthrich, nositel Nobelovy ceny za chemii (2002), USA

 

 

Vítězové 2. ročníku mezinárodní soutěže Innovating Minds 2009:

Vítěz kategorie ICT – Inovační a komunikační technologie

Tým ve složení: Cataldo Azzariti (*1990), Riccardo Galli (*1990), Vittorio Sala (1991)
Liceo scientifico P. Frisi, Itálie

Název práce: Surface rilevation of physical parameters

Měření fyzických parametrů povrchu je projekt tří italských studentů, založený na metodě Monte Carlo, což je postup umožňující provést výpočet plochy nepravidelného povrchu. Studenti vytvořili počítačovou simulaci, při které nakreslili čtverec a do něho pak kruh. K vygenerování náhodných míst použili tabulkový procesor a testovali, kolik z těchto míst z celku se nachází uvnitř kruhu. Tímto způsobem pak celkem přesně určili hodnotu konstanty pí. Studenti dále sestrojili robota, který se dokáže pohybovat uvnitř nakresleného obrazce na podlaze bez jakékoliv manuální pomoci a který se dokáže zastavit na náhodně vybraných místech. Tento projekt vyniká nápadnou jednoduchostí, díky níž lze použité technologie (pochopitelně s některými úpravami) aplikovat v mnoha různých situacích.

 

 

Vítěz kategorie Zdraví a kvalita života, ceny VZP

Edo Džafić (*1991)
High School Vič, Slovinsko

Název práce : The arbuscular mycorrhizal fungus Glomus mosseae alleviates maize autotoxicity in pot experiments – the importance of the discovery and its potential benefits

Nepřetržité pěstování kukuřice jako monokultury může vyústit v následujících letech ve snížení výnosů v důsledku fenoménu tzv. autotoxicity, který je způsobován kořeny kukuřice, které vylučují benzoxazinony. Nepřetržité pěstování monokultur může způsobit v průměru až o 8 % nižší výnos, a proto bylo v rámci tohoto projektu navrženo několik metod, jak tuto autotoxicitu potlačovat. Ve výzkumných projektech byly studovány účinky autotoxicity u kukuřice a důležitost arbuscular mycorrhizal fungi (AMF) při autotoxických interakcích. AMF jsou půdní mikroorganizmy, které vytváří Mycorrhizal spojení s kořeny rostlin, o nichž se ví, že zlepšují růst rostlin a odolnost rostlin vůči stresu. Při experimentech prováděných ve sklenících bylo zkoumáno očkování rostlin kukuřice AMF Glomus mosseae, které zabraňuje autotoxickým efektům. Tyto výsledky pak naznačily potenciál pro aplikaci AMF v monokulturách.

 

Vítěz kategorie životní prostředí, cena Veolia voda, a.s.

Tým ve složení: Estíbaliz Cerezo Domínguez (*1992), Laura Sánchez Gómez (*1992)

IES Francisco de Orellana, Španělsko

Název práce: Olive oil wastewater ponds: an especial mediterranean microbial ecosystem

Prvotním námětem pro tento výzkumný projekt bylo zjištění studentů, že výroba olivového oleje sebou nese i produkci odpadní vody vysoce kontaminované zbytky olejů a dalších toxických látek, které v místech vypouštění do přírody brání růstu vegetace. Studenti se ve své práci zabývali problémem likvidace a biodegradace takto znečištěné odpadní vody. Cílem jejich projektu bylo do detailu popsat mikro-ekosystém, který se podílí na biologickém odbourávání těchto látek a přispět tak ke zlepšení systému ekologické likvidace těchto odpadních vod. Studenti objevili skupinu bakterií, které jsou schopné toxické látky zužitkovat jako zdroj uhlíku a energie, což představuje zajímavý potenciál pro budoucí biotechnologie.

 

Vítěz kategorie Inovace výrobků a technologií

Krisztián Kovács (*1991)

Teleki Blanka Gymnázium, Maďarsko

Název práce: EFC Systém

Student z Maďarska se podílel na vývoji nového typu matrace, tzv. EFC (Energy Free Control) matrace, která umožňuje zvýšit komfort sezení či ležení díky své nastavitelné tvrdosti. Matraci vyrobenou tímto postupem lze bez použití dalších nástrojů a techniky nastavit na požadovanou tvrdost pomocí ventilu, který reguluje tlak vzduchu v matraci. Konstrukčně se matrace skládá z pěnového materiálu, který je hermeticky uzavřen do neprodyšného textilního vaku opatřeného ventilem. Celková tuhost matrace je pak dána tuhostí pěnového materiálu a tlaku vzduchu uvnitř vaku. Jedinečnost této konstrukce spočívá ve vysokém komfortu užívání, který lze v případě potřeby měnit. Dále pak v nízké produkční ceně a v neposlední řadě také dlouhé životnosti a možnosti používat matraci i při případném proražení neprodyšného pláště jako obyčejnou měkkou matraci.

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.