Výzkumníci v NASA Ames Research Center vyvinuli prototyp chemického senzoru, který dokáže v ovzduší detekovat řady plynů, například čpavek, chlór nebo metan. Zařízení má velikost poštovní známky a vědci (tým vedl Jing Li) ho připojili k iPhonu. Chemický nos obsahuje několik nanosenzorů a zjištěná data umí posílat přes WiFi – vazba na iPhone je tedy […]
Výzkumníci v NASA Ames Research Center vyvinuli prototyp chemického senzoru, který dokáže v ovzduší detekovat řady plynů, například čpavek, chlór nebo metan. Zařízení má velikost poštovní známky a vědci (tým vedl Jing Li) ho připojili k iPhonu. Chemický nos obsahuje několik nanosenzorů a zjištěná data umí posílat přes WiFi – vazba na iPhone je tedy jen volná, lze ho používat i ve spojení s jinými zařízeními.
Senzor byl vyvinut v rámci projektu amerického ministerstva obrany a se zařízením se počítá především pro bezpečnostní aplikace. Mohl by například spustit poplach při detekci nebezpečné látky a zasažená oblast by byla ihned lokalizována pomocí GPS. Jistě jsou možné i jiné aplikace, třeba shromažďování dat o čistotě ovzduší, detekce pylů a dalších alergenů apod. Zdokonalený senzor by mohl třeba zjišťovat i patogenní mikroorganismy.
NASA již pro iPhone vyvinula také softwarovou aplikaci, která umožňuje telefonu přijímat prakticky v reálném čase data z vesmírných programů.
Zdroj: Computerworld.com
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.