Použitím jaderných reaktorů k pohonu vesmírných plavidel se vědci zabývali již v 60. letech minulého století.
tisková zpráva České nukleární společnosti
Ruské výzkumné týmy nyní pracují na modelu iontových elektroreaktivních pohonů, u nichž jaderný reaktor slouží jako zdroj elektrické energie.
Reaktorový systém vyvíjí Keldyšovo vědecké centrum. Program vývoje jaderného pohonného systému pro vesmírná plavidla probíhá od roku 2010 a na dobu devíti let disponuje rozpočtem ve výši 17 miliard rublů (asi 550 milionů dolarů). Podle ředitele centra Anatolije Korotejeva bude do konce roku 2014 postaven reaktor pro vesmírný pohon budoucnosti, využívající jadernou energii. Konstrukce kompletního systému k použití ve vesmírných plavidlech pak potrvá další čtyři roky.
Letové zkoušky se mají uskutečnit nejpozději v roce 2018. Při nich musí být plavidlo vyneseno do výšky minimálně 800 – 1000 kilometrů, teprve v této vzdálenosti od Země se může zapnout jaderný pohon.
Pohonný systém sestává ze čtyř částí – jaderného reaktoru, který slouží jako zdroj energie, kompresoru, vyrábějícího elektřinu, plazmového pohonu a chlazení, které odvádí dále nevyužitelné teplo. Ukázalo se, že nejsložitější součástí celé konstrukce je právě chlazení.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.