Jádro infrastruktury Cesnet běží na 100 Gbit/s

Aktuality |

Celé jádro národní e-infrastruktury CESNET už na všech svých optických DWDM trasách poskytuje rychlost 100 gigabitů za sekundu (Gbit/s).




tisková zpráva sdružení Cesnet

Tím se naše národní síť pro výzkum a vzdělávání zařadila mezi nemnoho světových optických infrastruktur, které jsou schopny poskytovat uživatelům tuto zatím nejvyšší dosaženou rychlost. Pro představu: kapacita 100 Gbit/s umožňuje za jedinou sekundu přenést data z 20 CD či 3 DVD. Ještě významnější je potenciál podpory interaktivních aplikací určených pro přenos kombinace dat, zvuku a obrazu, zejména živých videopřenosů ve vysokém rozlišení (tzv. streamingu).
Povýšení optické sítě na kapacitu 100 Gbit/s navíc pro CESNET znamená světové prvenství, a to díky prvnímu souběžnému nasazení produkčního 100Gbit/s datového přenosu a fotonických služeb po sdíleném optickém vlákně na trase Praha-Brno. Fotonické služby minimalizují kolísání přenosového zpoždění, což vyžadují některé specifické aplikace, jakými jsou dálkové řízení přístrojů, reprodukovatelné vědecké experimenty nebo přenosy přesného času či frekvence.
E-infrastruktura CESNET je přednostně určena tuzemským vědeckým či výzkumným týmům a celé akademické obci. Vědci a výzkumníci v České republice využijí špičkovou kapacitu především pro výměnu objemných souborů, například s ženevským centrem CERN v rámci výzkumu fyziky pevných částic, pro interaktivní přenosy robotických operací mimořádně náročné na přenosovou kapacitu i minimální zpoždění a další sofistikované úkony náročné na přenosové parametry.
Postupné zvyšování kapacity sítě na úroveň 100 Gbit/s započalo v prvních měsících letošního roku po komplexním testování v roce 2012. V únoru 2013 zrychlila na 100 Gbit/s z dřívějších 10 až 40 Gbit/s páteř infrastruktury, konkrétně trasy Hradec Králové-Praha-Brno a Brno-Olomouc, a to díky 100GE DWDM kartám v páteřním směrovači CRS-3/16. Poté se přidávaly další DWDM okruhy tvořící jádro sítě.
Stogigabitová kapacita je dnes vnímána jako charakteristika nejvyspělejších elektronických infrastruktur, zejména určených pro výzkum a vzdělávání, které tvoří předvoj ve vývoji komunikačních technologií. O nejvýznamnější mezikontinentální komunikační spojení dosahující této rychlosti mezi Amerikou a Evropou se proto zasazuje i šestice předních světových sítí pro vzdělávání a výzkum – Internet2 (USA), NORDUnet (severské státy Evropy), ESnet (Ministerstvo energetiky USA), SURFnet (Nizozemsko), CANARIE (Kanada) a GÉANT (Evropa). Ta svůj nedávno zveřejněný záměr vybudovat první transatlantickou trasu pro potřeby mezinárodního výzkumu, vývoje a vzdělávání o rychlosti 100 Gbit/s předvedla v reálu na významné síťové konferenci TERENA Networking Conference 2013 (TNC 2013), která se konala počátkem června v nizozemském Maastrichtu. V rámci projektu Advanced North Atlantic 100G Pilot Project (ANA-100G) se bude 100Gbit/s spojení v průběhu příštích měsíců testovat a zároveň se budou zkoumat a ověřovat související technologie, aplikace i služby. Už nyní se podařilo snadno naplnit z 80 % nabízenou kapacitu spojení pro velké přenosy dat, které generovaly pouhé dva servery na každé straně oceánu.
Ani hranice 100 Gbit/s však není konečná. Vývoj v oblasti směrovačů se dnes soustředí už na rozhraní podporující 400 Gbit/s. Na úrovni přenosových DWDM systémů se dokonce vyvíjejí a testují přenosové rychlosti dosahující až 1 Tbit/s (jeden terabit se přitom rovná jednomu tisíci gigabitů).








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.