Je software sám pro sebe zajímavým společníkem?

Aktuality |

Turingův test, a to i když se omezíme na textovou konverzaci, může mít celou řadu podob. Zajímavý experiment zkusil, co se stane, pokud softwarový robot mluví sám se sebou (to nakonec dělají i lidé; u softwaru je ovšem výhodou, že na rozdíl od lidského vědomí ho můžeme jednoduše zkopírovat, takže o tom, že mluví sám […]




Turingův test, a to i když se omezíme na textovou konverzaci, může mít celou řadu podob. Zajímavý experiment zkusil, co se stane, pokud softwarový robot mluví sám se sebou (to nakonec dělají i lidé; u softwaru je ovšem výhodou, že na rozdíl od lidského vědomí ho můžeme jednoduše zkopírovat, takže o tom, že mluví sám se sebou, „neví“).

O čem se spolu programy baví nejraději? Kupodivu prý o náboženství, debata však obvykle nemá dlouhého trvání. Jedna strana doráží a druhá má tendenci rozhovor naopak rychle ukončit – což se vlastně tak neliší od debat mezi lidmi.

Ke skutečnému splnění Turingova testu je, jak se zdá, ještě pořád docela daleko, nicméně programy na pozorovatele prý přesto působí lidsky. A to dokonce natolik, že i když je známo, že jde jen o dvě kopie téhož kódu, lidé prý mají tendenci přisuzovat oběma kopiím různé psychické charakteristiky (agresivita, netrpělivost…).

Podrobnosti Computerworold.cz.











Komentáře

29.07.2014, 22:00

.... hello!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.