Principy kvantového počítání jsme si zde asi nejpodrobněji představili v seriálu Cesta ke kvantovému počítači. Některé publikované výsledky z poslední doby naznačují, že prakticky použitelný kvantový počítač by se mohl objevit již v průběhu příštích 10 let. Je takový optimismus na místě, nebo se jedná už poněkolikáté o marná očekávání? Bezpečnostní analytici tuto možnost každopádně berou vážně […]
Principy kvantového počítání jsme si zde asi nejpodrobněji představili v seriálu Cesta ke kvantovému počítači. Některé publikované výsledky z poslední doby naznačují, že prakticky použitelný kvantový počítač by se mohl objevit již v průběhu příštích 10 let. Je takový optimismus na místě, nebo se jedná už poněkolikáté o marná očekávání?
Bezpečnostní analytici tuto možnost každopádně berou vážně a doporučují začít urychleně pracovat na náhradě šifry RSA a jejích obdob. Obávají se, že pomocí Shorova algoritmu bude faktorizace (rozklad složeného čísla na prvočísla – asymetrie této operace vůči vynásobené prvočísel se používá v současné asymetrické kryptografii) skutečně proveditelná v polynomiálním čase a současné kryptografické systému budou ohroženy. Má ale smysl se zabývat situací za 10 let, nebo je to v IT příliš dlouhá doba, aby se cokoliv dalo ruzmně předvídat?
Další informace viz článek na SecurityWorldu.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.